Written by 10:58 am Uncategorized Views: 1

En İyi 10 Kitap ve Yorumu

En İyi 10 Kitap ve Yorumu

Kitap okuma alışkanlığının insanda olması kadar güzel başka bir şey bulunamaz. Kitap okuma daha küçük yaşlarda çocuklarımıza sevdirmeli her zaman kitap okutmalıyız. Her zaman çocuklarımıza bilgilerini güçlendirecek kitaplar okutmalıyız. Hayatımızda kitap seçeneği çok fazla vardır belki de saymakla bitiremeyiz ama biz en iyi 10 kitap ve yorumu olarak anlatalım.

Altay Akman- Hasan Sabbah Fedaisiydim

Yazar bu romanında Selçuklu Devleti’nin baş düşmanı olan Hasan Sabbah ve fedailerini konu edinmiştir. Bir fedaisinin kendi kaleminden yazdığı eser Hasan Sabbah’ın tüm oyunlarını ve kurduğu sistemin nasıl oynadığını fedailerini nasıl seçtiğini her şeyi yalın bir dille anlatıyor.

İskender Pala- Şah Sultan 

Yazar Şah Sultan romanında Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim arasında geçen olayları konu edinir. Bu iki kişi aynı zaman da yaşamış tarih insanıdır. İkisi arasında geçen satranç oyununa kadar hepsini size aktarıyor.

İskender Pala- Od

Od demek ateş demektir yazar bu romanında Yunus Emre’yi anlatıyor. Yunus Emre’yi tüm hayatı ile kaleme alan yazar çok sade bir dille anlattığı için eser çok okunmuş kitaplar arasındadır.

Amin Maalouf- Afrikalı Leo

yazarınilk eseri olan bu kitap Afrika’lı bir kişiyi anlatıyor. Eser tamamen akış yönünden kusursuz olduğu için kitabı hiç elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Amin Maalouf- Semerkant

Yazarın tamamen yazarlıkta en üst üne ulaştığı eseridir bu eseri dünya çapında çok ses getirip çok dile çevrilmiştir. Ömer Hayyam’ın Semerkant’ını en güzel bir şekilde anlatmayı başarmıştır.

İskender Pala- Kervan

Kervan romanı 1818 yılında İstanbul’dan yola çıkan hac adaylarının Mekke’ye kadar ki yolculuğunda neler yaşadıklarını anlatıyor. Ne kadar çok sıkıntı çekerek sonunda kutsal topraklara ulaşan hacıları tüm güzellikleri ile anlatıyor.

Atsız- Bozkurtlar

Daha önceden tek kitap sonradan bölüm bölüm de olsa ayrılan kitap yıllardır insanların elinden düşmeyen bir kitap haline gelmiştir. Birinci Göktürk ile başlayıp Kürşat ve kırk çerisine kadar anlatan kitap çok tutulan kitaplar arasına girmiştir.

İskender Pala- Mihmandar

Bu eserde yazar Eyüp Sultan’ı tüm hayatı ile konu edinmiştir. Eyüp Sultan’ın tüm hayatını tüm güzelliği ile konu edinmiştir. İskender Pala’nın bu eseri de diğer eserleri gibi en çok okunan kitaplar arasına girmiştir.

Cengiz Aytmatov- Gün Olur Asra Bedel

Yazar bu kitabında Yedigey Cangeldi kahramanının hayatını biraz anlatıp ve şehit olduktan cenazeyi defnetmeye kadar geçen süreyi yalın bir dille anlatıyor ve bu eser dünya klasikleri arasına girmeye hak kazanıp yazarının ününe ün katıyor.

İlber Oltaylı- Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

İlber Oltaylı bu kitabında hayat tecrübesine dayanarak bir ömrün nasıl yaşanması gerektiğini anlatmaya çalışıyor. Her alanda hayatın nasıl yaşanması gerektiğini örnekler ile anlatıyor.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Close