Written by 7:50 am Gezi-Yorum, Manşetler Views: 31

Türkiye’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Türkiye’de gezmeye karar verdiğiniz zaman karşınıza binlerce yer çıkar. Çünkü ülkemiz bu konuda son derece şanslıdır. Baştan başa güzelliklerle dolu bir yerdir. Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerler vardır. Fotoğraflarda bile insanı büyüleyen bu yerler, ülkemizin en gözde alanlarıdır.

Gelibolu-Çanakkale 

Türkiye denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri Çanakkale’dir. Çünkü Türklük bilincinin kan damarları buradadır. Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde tarihin en güzel dönemlerine tanıklık eden izleri göreceksiniz.

Pamukkale-Denizli 

Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken 10 yerden biri de Pamukkale-Denizli’dir. Pamukkale travertenleri, Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor. Bu nedenle oldukça değerli ve muhteşem bir yerdir.

Kapadokya-Nevşehir

İç Anadolu’nun en güzel yerlerinden biri olan Kapadokya, Nevşehir’in incisidir. Peri bacaları ile tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış bir yerdir. Eğer Türkiye’yi gezmeyi planlıyorsanız, Nevşehir’e mutlaka uğrayın.

Uludağ-Bursa

Özellikle de kışın tadına doyacağınız Uludağ, Bursa’da yer alıyor. Kayak sporunu en rahat şekilde yapabileceğiniz yerlerden biridir. Uludağ, Marmara Bölgesi’nde yer alan en yüksek dağdır. Ulaşıma en uygun dağlardan biri olması, Uludağ’ı canlandırır.

Ayasofya-İstanbul

İstanbul’un simgesi kabul edilen Ayasofya, Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken 10 yerden biridir. Çünkü oldukça eski bir mimariye sahip olan Ayasofya, tüm dünyanın hayran olduğu bir yapıttır.

Datça-Muğla

Yaz sezonunun en güzel yerlerinden biri Datça’dır. Genellikle tatil için gidilen bir yerdir. Ancak Datça’da daha farklı güzellikler de bulunmaktadır.

Midyat-Mardin

Geleneksel yaşamın yoğun olarak devam ettiği yerlerden Mardin Midyat’tır. Alışılagelmiş şehir yapısından biraz daha farklı bir şehir yapısına sahiptir. Eski dönemlerde çeşitli dinden insanlara da ev sahipliği yapmıştır.

Göbeklitepe-Şanlıurfa

Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe, Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Zamana yolculuk yapabileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Ayder Yaylası-Rize

Rahat bir nefes almak isteyenlerin uğradığı Ayder Yaylası, Rize’de yer alan yaylaların en güzelidir. Doğanın kalbine ulaşmak istiyorsanız, Ayder Yaylası’na çıkabilirsiniz.

Mevlana Müzesi-Konya

Konya, hem tarihi hem de manevi değeri yüksek olan şehirlerimizdendir. Konya’ya geldiğinizde Mevlana Müzesi’ne uğramadan kesinlikle dönmeyin.

Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken 10 yer yukarıda verilmiştir. Bunlar haricinde şu yerleri de gezebilirsiniz:

  • Yedigöller, Bolu
  • Alaçatı, İzmir
  • Olimpos, Antalya
  • İshak Paşa Sarayı, Ağrı

Gibi yerlere de uğrayabilirsiniz.

Visited 31 times, 1 visit(s) today
Close