Written by 7:59 am Eğitim, Manşetler Views: 25

Yks’ye Nasıl Hazırlanılır? Yks İçin 7 Tüyo

Yks'ye Nasıl Hazırlanılır? Yks İçin 7 Tüyo

YKS, birçok öğrenci için dönüm noktası olan bir sınavdır. Bu sınava doğru şekilde çalışmak, başarınızı oldukça fazla etkiler. Peki yks’ye nasıl hazırlanılır? yks için 7 tüyo aşağıda verilmiştir. Bu tüyoları yerine getirmeniz halinde başarınızı hem kolay hem de kesin bir hale getirebilirsiniz.

Yapabileceğinizin En İyisine Odaklanın

YKS’ye çalışırken yapmanız gereken ilk şey, odaklanmaktır. Neye odaklanacağınızı iyi bilirseniz, YKS’de büyük başarı elde edebilirsiniz. Hedefinizin de üzerinde hedefler belirlerseniz, odaklanmanız daha kolay olacaktır. Başarının sırrı iyi bir şekilde odaklanmaktır.

Çalışma Planı Yapın

Planlı çalışmak, her koşulda kazandıran bir durumdur. Bu nedenle plan yapmadan YKS çalışmalarınıza başlamayın. Plansız gidilen bir yolda daha fazla engel çıkar. Bundan dolayı çok iyi bir plan yaparak YKS’ye çalışmanız gerekir. Ancak bu plana her zaman uyum sağlamanız önemlidir.

Planınızı Kendinize Göre Oluşturun

Bazı kişiler, başkalarının çalışma planını uygularlar. Ancak bu çok yanlış bir gidiş olur. Kendi planınızı kendiniz oluşturmalısınız. Kendi istek ve öğrenme durumunuza uygun bir plan olmalıdır.

Kendinize Zaman Ayırın

YKS’ye çalışmak için kendinize baskı yapmayın. Gününüzün hepsini ders çalışmaya ayırmayın. Biraz da kendinize zaman ayırmanız gerekir. Mesela sevdiğiniz bir hobiyi yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla veya ailenizle zaman geçirebilirsiniz. Kendinizi dinlendirin. Sürekli ve çok çalışmak işe yaramaz. Kısa ve doğru çalışmak işe yarar.

Doğru Kaynakları Kullanın

YKS’de başarıl olmanızı sağlayacak en önemli faktörlerden biri de doğru kaynak kullanmaktır. Hocalarınızın önerdiği kaynaklara yönelirseniz, daha başarılı olursunuz. Ayrıca tek bir kaynak üzerinden ilerlemeyin. Aynı derse ait birçok kaynak bulundurun. Böylece konulara dair farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kitap Okuyun

Bol bol konu çalışmak ve test çözmek gerekir. Ancak bunun yanı sıra kitap okumanız da büyük önem taşır. Kitap okumak, okuduğunuz soruları daha iyi anlamanızı sağlar. Böylece hızlı cevap verebilirsiniz. Özellikle de paragraf sorularına karşı büyük başarı elde edersiniz.

Konudan Sonra Test Çözün

Konu çalıştıktan sonra mutlaka test çözün. Böylece çalıştıklarınızı daha net bir şekilde pekiştirebilirsiniz. Ayrıca test çözme sayesinde eksik yönlerinizi daha iyi belirlersiniz.

Yukarıda YKS’ye nasıl hazırlanmanız gerektiğine dair bazı tüyolar verilmiştir. Bu tüyolardan başka şunlara da dikkat etmek gerekir:

  • Uykunuza dikkat edin.
  • Beslenmeye özen gösterin.
  • Yorulduğunuz zaman kendinizi zorlamayın.
  • Bilmediğiniz konularda yardım alın.

Bunlara da dikkat ederseniz YKS’den başarı ile geçersiniz.

Visited 25 times, 1 visit(s) today
Close