Written by 7:57 am Manşetler, Teknoloji-haber Views: 10

Twitter Kurucusu Jack Dorseyin Sıra Dışı Hayat Hikayesi

Twitter Kurucusu Jack Dorseyin Sıra Dışı Hayat Hikayesi

Milyonlarca etken kullanıcısına sahip olması ile günümüz dünyanın en popüler toplumsal medya platformlarından kabul edilen ve platform üstünden meydana getirilen paylaşımlar sebebiyle gündemden asla düşmeyen Twitter başarılarılarının ardındaki isim Jack Dorsey için kolay tanımıyla olağan dışı demek yanlış olmayacaktır. Jack Dorsey hem başarılarıyla bununla beraber sıradışı yaşam seçimi ile dikkat çeken isimler arasında yer almaktadır. Bu durum da twitter kurucusu jack dorseyin sıra dışı hayat hikayesi herkesin aklında soru işareti yaratmaktadır.

İlk Yazılımı 

Jack Dorsey, 1976 senesinde ABD’nin Missouri eyaletinde düzgüsel bir ailede doğdu. Normal bir talebe olarak başladığı öğrenim hayatı, Bi shop Du Bourg Lisesi’nde tamamıyla değişecektir. Çünkü Jack Dorsey hemen hemen 15 yaşlarında bulunmasına karşın okulun kütüphanesindeki bilgisayarları kullanarak bir yazılım geliştirmişti. Bugün bile halen birtakım firmalar tarafınca kullanılmakta olan bu yazılımın içeriği ise taksi şoförleri ve sevkiyat araçlarının yanı sıra öteki organize şekilde çalışan vasıta filolarına ait araçların koordinasyonunda kullanılan dijital ortamlı bir sistemdir.

Üniversite Mezunu Olmaması 

Henüz 15 yaşlarında yazılım geliştirmesiyle adı çıkan bir kişinin ülkenin en başarıya ulaşmış üniversitelerinden mezun olması kanısıyla insanlar beklenti içine girmesine karşın vaziyet hiç de o şekildeki gibi olmadı. Günümüz yazılım ve teknolojisini ve dünyasını şekillendiren ve oldukça isim şeklinde Jack Dorsey de ilkin Missaouri Üniversitesinde sonrasında New York Üniversitesi’nde kısa dönem denemeler yapmasına karşın okulların kendisine göre olmadığını kısa sürede anlayarak iki okulu bırakmak durumunda kaldı.

Twitter Dönemi

Beraber kurduğu firma sonrası Twitter adlı domain ismini 7 bin dolar karşılığında satın aldılar. 140 karakterle sınırlı kısa mesajları içeren ve bugün dilimize de pelesenk olarak onlarca tarif oluşturdu. Daha sonra ise yıllar içinde gelişerek günümüz halini aldı.

Jack Dorsey Ve Serveti

2015 senesinde CEO olarak koltuğuna geri dönüş yapan Jack Dorsey’ye ilişkin Twitter pay senetlerinin gün geçtikçe kıymet kazanması, Square adlı şirketinin halka arz yoluyla ve Caviar benzer biçimde yeni yatırımlarıyla Dorsey, 12 milyar dolardan fazlaca bir servete haiz oluyor. İçindeki bu ruhunu hala tamamen korusa da talep eder etmez bir milyarder yaşamına da adım attı.

CEO’luk Görevinden İstifası

29 Kasım’da Jack Dorsey’in Twitter CEO’luk görevinden tamamen istifa ettiğini ve koltuğunu bir nevi dalga geçer nitelikte bir Twitter çalışanına bıraktığını söyleyerek tarihe geçti. Daha önce de bu görevini bırakan ancak sonrasında geri dönüş yapan Dorsey, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasıyla ile şirketteki CEO’luk konumundan istifa ettiğini belirtti.

Buna rağmen gündemden asla düşmeyen Dorsey halen şu konularla fazlasıyla anılmaktadır:

  • Milyar Dolarlık Olan Servetleri
  • Sıra Dışı Hayat

Bu konular üzerine kurulmuş olan hayat halen bir uzun süre tarihte yer alacağı şüphesizdir.

Visited 10 times, 1 visit(s) today
Close