Written by 6:11 am Manşetler, Sağlık Views: 20

Kaç Çeşit Akıl Hastalığı Vardır?

Kaç Çeşit Akıl Hastalığı Vardır?

Ruh sağlığına ilişkin olabilecek hastalıklar, insanların hayatlarını derinden etkiliyorlar. Ruh sağlığı hastalıkları mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer alıyor. Değişen yaşam koşulları, tüketilen besinler ile birlikte birçok psikolojik hastalık meydana geliyor. psikolojik hastalıkların birçoğu tedavi edilmez ise hastalık ilerler. Hastanelerin psikiyatri kliniklerinde teşhis ve tedavi yapılabiliyor.

İki farklı şekilde tedavi yöntemi uygulanabiliyor. Bilişsel tedavi ve ilaç tedavisi. Bilişsel tedavi denilen şey, konuşarak birebir terapi yapmaktır. Hastalığın türü, hastalığın hangi seviyede oluşu, yaşam tarzı, fizyolojik gibi durumlar tedavi yönteminin ne olacağını belirler. Kaç çeşit akıl hastalığı vardır? Sorusu da burada dikkat çekmektedir. Akıl hastalığının birçok çeşidi mevcuttur.

Kaç Çeşit Akıl Hastalığı Vardır?
Kaç Çeşit Akıl Hastalığı Vardır?

En Yaygın Görülen Psikolojik Hastalıklar

Ülkemizde ve dünya genelinde birçok psikolojik hastalık görülüyor. İnsanlarda yaşam koşullarının değişikliği ile birlikte psikolojik sorunlar ve hastalıklar meydana geliyor.

En yaygın karşılaşılan hastalıklar şöyle sıralanabilir;

  • Depresyon, en yaygın olan görülen psikolojik rahatsızlıkların başında yer alıyor.
  • Obsesif – Kompulsif Bozukluk, insanların bir aktiviteyi tekrar tekrar yapma eğiliminde oldukları bir tür hastalıktır. Takıntılar meydana gelir.
  • Sosyal Fobi, Kişinin günlük hayat aktivitelerini yapamama durumudur.
  • Panik Bozukluğu, sebepsiz yere birdenbire meydana gelen korku, telaş, heyecan durumudur.

Bu psikolojik hastalıklar ilk hissedildiği andan itibaren tedavi edilmezse, hastalık seviyesi ilerler ve tedavi edilemez bir hal alır.

Travmadan Kaynaklanan Psikolojik Hastalıklar

Büyük bir olay ya da beklenmedik bir ola yaşandıktan sonra travmalar oluşur. Buna bağlı olarak psikolojik sorunlar meydana geliyor.

Kişilik Bozukluğu

Hayat ile olan mücadelede baş edilememe durumu olarak nitelendirilebilir. Kişinin diğer insanlar ile ilişkilerinde sorun yaşaması durumudur.

Paranoid Kişilik Bozukluğu

Gerçekte böyle bir durum olmaması, hayali şeyler görüp duyması durumu olarak bilinen bir çeşit psikolojik hastalıktır.

Histrionik Kişilik Bozukluğu

Kişinin kendi üzerine dikkatleri çekme isteğinin fazla olması ve rahatsız edici bir boyut alma halidir. Her konuda abartıya kaçabiliyorlar.

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Kişi yalnızca ben merkezli olarak yaşar. Aşırı derecede kendine odaklıdır. Kendisini mükemmel hisseden bir yapısı vardır.

Visited 20 times, 1 visit(s) today
Close