Written by 7:44 am Felsefe, Kültür&Sanat, Manşetler Views: 30

Sakallı Celal Kimdir?

Sakallı Celal Kimdir?

Sakallı Celal, eski dönemlerde yaşamış önemli isimlerden birisidir. Asıl adı Celal Yalınız’ dır. O dönem yaşayan kişiler tarafından Sakallı Celal olarak tanınmaktadır. O dönemlerde zekası ve başarılarıyla adından söz ettirmeyi başarmış sayılı isimler arasında yer almaktadır. Döneme damga vuran eğitim fikirleri ve kendine haslığı ile günümüzde hiç bir yazılı eseri olmamasına rağmen adından bahsettiren sakallı celal kimdir? Celal Yalınız

Sakallı Celal lakaplı kişinin asıl adı Celal Yalınızdır. Celal Yalınız 1886 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş, 1962 yılında yine İstanbul’ da hayata veda etmiştir. Osmanlı’nın son zamanlarından itibaren eğitim hakkında bir çok düşüncesi ile ön plana çıkmış isimlerden birisidir.

Aynı zamanda yurtdışında da kendine has yönelimleri ile bir çok kişinin beğenisini kazanmıştır. Deniz bakanı bir paşanın oğlu olarak dünyaya gelir ve küçük yaşlardan itibaren zekası ile bir çok kişinin dikkatini çeker. Yaşıtları oyun oynarken Celal, Fransızca dersleri almak ister ve kısa sürede Fransızca öğrenir.

Eğitim Hayatı

Zekasıyla bir çok kişinin daha küçük yaşlardayken dikkatini çekmeyi başaran Celal, 1896 yılında dönemin en iyi eğitim kurumlarından birisi olan Galatasaray Lisesi’ne kaydını yaptırmıştır. Kaydını yaptırdığı sırada Fransızca hazırlık dersleri almadığını ve Fransızcayı çok iyi bildiğini dile getirmiş ve daha kayıt sırasında bu başarısını kanıtlamıştır.

Galatasaray Lisesi’ne hazırlık eğitimi almadan girebilen sayılı kişilerden birisidir. İlerleyen süreçlerde de kendi okulunda öğretmenlik yapar. Bir süre sonra Fransızca dilini iyi bilen 35 kişiyi bir sınav sonrasında eğitim almak için Fransa’ya gönderir.

Fransa’ya gitmek için hak kazanan kişilerin arasında Celal Yalınız da vardır. Fransa’da makine mühendisi olmak istemesine rağmen devlet yönlendirmesinin dışına çıkamamış ve siyaset bilimi bölümünü bitirmiştir. İstediği bölümü okuyamayacağını günden itibaren sakalını uzatmaya başlar ve bilinen adı olan Sakallı Celal adını da bu şekilde almış olur.

Sakallı Celal

Birtepki olarak uzatmaya başladığı sakalı, belli bir zaman sonra kendini tanımlayan bir hal almıştır. O dönemlerde eğitimi devam ederken ve eğitiminin bitmesinin ardından bir çok felsefi çalışmaya katılmış ve filozoflarla vakit geçirmiştir. Diplomasını almadan ülkeye geri dönmüştür. Fransa’dan dönmesinin ardından Üsküp’te bir okula Fransızca öğretmeni olarak görevlendirilmiştir.

Öğretmenlik yaptığı süre boyunca görev aldığı okul için top sahası yaptırmış ve öğrencileri farklı dallara da yönlendirmeyi ihmal etmemiş başarılı bir eğitimcidir. Sakallı Celal’in yazılı kaynaklara dayanan hiç bir kitabı yoktur. Ancak adından yıllardır bahsettiren bir çok yazara ve şairle fikir alışverişi yapmış hatta bazılarına önderlik etmiştir. Bu isimler;

  • Nazım Hikmet,
  • Ahmet Haşim,
  • Ali Yar,
  • Haldun Taner,
  • Ali Sami Yen,
  • Melih Cevdet Anday,
  • Orhan Veli Kanık

Gibi hem spor alanında, hem edebi anlamda günümüzde de adından bahsettiren isimler yer almaktadır. 

Visited 30 times, 1 visit(s) today
Close