Written by 9:17 am Gastronomi, Manşetler Views: 14

Aşçılık Ve Gastronomi Arasında Ki Fark Nedir?

Aşçılık Ve Gastronomi Arasında Ki Fark Nedir?

Gastronomi ve aşçılık son zamanlarda sık tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Aşçılık ve gastronomi kendi alanlarında oldukça zor bölümlerdir. Bu bölümlerin zor olmasının nedeni kişilerin zevkine hitap edecek işçilikleri yapmalarıdır.

Herkesin damak zevki farklı olduğu için aynı şekilde herkesin beğenebileceği ürünler çıkarmak pek kolay olmayabilir. Bundan dolayı aşçılıkta gastronomi de severek ve isteyerek eğitim alınması ve yapılması gereken en önemli meslek dalları arasında yer alır. Zaman zaman gastronomi ve açılık terimleri aynı anlamlarda kullanılabilir. Fakat ikisi de farklı anlamlara gelir. Peki aşçılık ve gastronomi arasında ki fark nedir?

Aşçılık Nedir?

Aşçılar, birbirinden farklı besini yiyecek veya içecek kıvamına getiren kişilerdir. Hem lise eğitimi hem de üniversite eğitim alarak aşçı olunabilir. Bazı aşçılar herhangi bir eğitim almadan ustalık çıraklık ilişkisinden bu mesleğe giriş yapmışta olabilirler.

Aşçılıkta önemli olan besinler hakkında bilgi sahibi olmak olsa da el yatkınlığı ve tecrübede oldukça önemlidir. Son zamanlarda sık tercih edilen bölümler arasında yer aldığı için birçok üniversitenin meslek yüksekokullarında aşçılık bölümü vardır ve bu bölümler açılmaya da devam etmektedir.

Gastronomi Nedir?

Gastronomi, üniversitelerin 4 yıllık olan gastronomi bölümlerini tamamlayan kişilerin dahil olduğu bir meslek dalıdır. Eğitim süreci zorludur. Besinler hakkında oldukça detaylı bilgi sahibi olurlar ve iş bulma oranları oldukça fazladır. Gastronomi kelime anlamı olarak yemek bilimi anlamına gelmektedir. Eki Yunancadan dilimize geçmiştir. Mide anlamına da gelen gastronomi eğitimi alanlar ve eğitimini tamamlayan kişiler büyük otellerde, şirketlerde ve yemek alanında üst düzey çalışan her kurumda çalışabilir.

Aşçılık ve Gastronomi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşçılık ve gastronomi aynı amaç doğrultusunda yapılan meslekler olsa da arasında belli başlı farklar vardır. Bu farklar şunlardır;

  • Aşçılık bölümü, üniversitelerin meslek yüksekokullarını bitiren kişilere denir.
  • Gastronomi mezunları, üniversitelerin lisans bölümünü bitiren kişilere verilen addır.
  • Gastronomi, yemek bilimi anlamına gelir ve daha detaylı bir eğitim sürecini içerir.
  • Aşçılık, gastronomi kadar detaylı bir eğitim sürecini kapsamayabilir. Daha çok gastronomi bölümü bitiren kişilerin yardımcıları olarak iş bulma ihtimali fazladır.

Aşçılık bölümünü bitiren kişiler sadece aşçılık alanında çalışabilir, ancak gastronomi eğitimi alan kişiler için durum daha farklıdır. Bu kişiler gıda mühendisliği de yapabilirler. Bunlara bağlı olarak aşçıların çalışma alanı gastronomiye göre daha az gibi görünebilir. Ancak her iki bölüm içinde iş bulma olanakları gayet fazladır.

Visited 14 times, 1 visit(s) today
Close