Written by 5:19 am Tarih Views: 11

Amazon Kadınları Kimlerdir?

Hippolyta ilk kraliçeleridir ve iyi ok kullanmak için sağ göğüslerini keserek Amazon yani Yunanca ‘memesiz’ anlamına gelen ismi almışlardır.

Hippolyta ilk kraliçeleridir ve iyi ok kullanmak için sağ göğüslerini keserek Amazon yani Yunanca ‘memesiz’ anlamına gelen ismi almışlardır.

[powerkit_toc title=”İÇİNDEKİLER”]

Amazon Kadınları

Tarihi M.Ö. 200 yıllarına dayanan efsanevi kadınların farklı kaynaklarda farklı hikayelerine rastlanıyor. Efsanevi kadın savaşçılar denince akla gelenler ilk Amazonlar oluyor. Kaynakların çoğu tarandığında bu kadın savaşçıların Samsun’un Terme ilçesinde yaşadıklarına inanlar çoğunluktadır. Peki Amazon kadınlarının hikayesi nedir ve onları bu kadar ünlü yapan şey ne olmuştur? Hem doğu hem de batı kaynaklarında farklı cevaplar almak mümkün olsa da benzer noktalardan yola çıkarak bu özel kadınların varlıklarıyla alakalı merak edilenlere cevap verilmeye çalışılabilir.

Hipokrat ve Homeros’un Anlatımları

Homeros, Amazon kadınlarıyla ilk olarak Karadeniz’de yer alan Terme ilçesinde karşılaştığını belirtmektedir. Hipokrat’a göre ise, bu efsanevi kadınlar sağ göğsü olmayab ve erkek gibi savaşan kadınlardır. Hipokrat’ın bu anlatımı, Amazon kadınlarına efsanevi gözle bakılmasında en etkili olandır. Bazı araştırmalara göre de, Amazon kadınları, İskit ve Sarmadların atasıdır.

Sarmadlı Ava Çıkan Kadınlar

Bazı anlatımlara göre, Amazon kadınlarının  Sarmadlı erkekleri ile birlikte ava çıkıp savaşlara katıldığı söylenmektedir. Sarmadlıların yazılı olmayan kanuna göre, savaşa katılmayan ve en az bir kişiyi öldümeyen kadın ile evlenmek mümkün değildir. Böylece, erkeksiz yaşama düşüncesi benimsemiş Amazon kadınlarının birkaçı, bir süre sonra evlenmişlerdir.

Foto: Samsun Bülten sayfasında kullanılan görsel kullanılmıştır.

Silahlarıyla Gömülen Amazon Kadınları

Arkeoloji çalışmalarında silahlarıyla gömülen erkeklere rastlamak pek olağandır. Fakat, silahıyla gömülen bir kadın gördüğünde bu olağandışı karşılanmaktadır. Bazı arkeolojik kazılar sonucu, Amazon kadınlarının silahlarıyla gömüldüğü öğrenilmiştir. Bu da Amazon kadınlarının savaşçı yönünü ortaya koymaktadır. Bazı kaynaklara göre, Amazon kadınlarının savaşçı kadınlar olmasının nedeni savaşta erkeklerini kaybetmeleridir. Yunan efsanelerinde adlarına yer verilen Amazon kadınları, sınırları aşan ve barbar bir şekilde yaşayan insanlar şeklinde de anlatılmaktadır.

Efes’in Yapımında İlk Topluluk ve Zeus Efsanesi

Tarihin en güzel kalıntılarından olan Efes’deki Artemis Tapınağı’nın yapımına başlayan topluluk kim olduğunu merak ediyorsanız yanıt elbette Amazonlar olacaktır.

Yunan kaynaklarına göre, Amazon kadınları Zeus’un ortaya çıkmasının ardından kibirli bir hale bürünen erkekleri tek gecede öldüren kadınlardır. Bazı kaynaklara göre ise Amazon kadınları, erkeklere düşman değildir ve erkeksiz kalmayı kendileri tercih etmektedir. Ayrıca bu efsanevi kadınlar, iyi ok kullanmak için sağ göğüslerini kestiklerinden, Yunanca ‘memesiz’ anlamına gelen ‘Amazon’ ismini almışlardır.

Visited 11 times, 1 visit(s) today
Close