Written by 9:30 pm Sağlık Views: 4

Bir Davranış Bozukluğu: Anoreksiya Nervoza

Hastalarda beden algısı bozulur, kendilerini olduğundan daha kilolu hissederler. Toplum içine çıkmaya istekli değildirler.

Anoreksiya nervoza

Kişinin kilo alma ve şişmanlaması korkusuyla yemek ile arasına mesafe koyma, yemek yediğinde ise bilinçli halde kendini çeşitli yollarla kusturma veya laksatif (ishal yapıcı) maddeler kullandığı davranış bozukluğu gösterdiği tabloya anöreksiya nervöza denir. Genelde ergenlik döneminde olan genç kızlarda görülür.

Anoreksiya Nervoza Olan Birinin Ruh Hali Nasıldır?

Psikolojik olarak incelenen bu durum anöreksiya nervözalı olguların hayatlarının önceki döneminde yemek ile bir problemlerinin, takıntılı ve mutsuz bir ruh halinde oldukları görülmüştür. Hastalarda beden algısı bozulur, kendilerini olduğundan daha kilolu hissederler. Toplum içine çıkmaya istekli değildirler.

Anoreksiya nervoza ve kilo

Bulguları Nelerdir?

Anöreksiya nervözalı olguların hastalık ilerledikçe ortak ve hastalığı ortaya döken belirli davranış şekilleri ortaya çıkar.

En yaygın görülen bulgular şunlardır;

  • Hastada zayıf bir ağırlıktayken bile kilo alma korkusu.
  • Fazla kilo kaybı.
  • Sürekli diyette olma durumu.
  • Aşırı egzersiz yapma.
  • Ruh halinde değişiklikler.
  • Kilo verme amaçlı yemek yedikten sonra bilinçli şekilde kendini kusturma veya laksatif ilaçlar kullanma.
  • Sürekli tartıya çıkma.
  • Depresif bir ruh hali.
  • Diyet haplar kullanmak.
Anoreksiya nervoza ve insan

Tedavileri Nelerdir?

Tedavi tek bir disiplin yerine birçok disiplin bir araya gelerek iş birliği yapar. Psikiyatrist ve diyetisyen en önemli disiplin ögeleridir. Beden algısı psikolojik destekle değiştirilir. Davranış değiştirme programları uygulanır. Yemek sırasında ve yemek sonrasında hasta gözetim altına alınır. Yemek konusunda tartışılmaz. Hastanın duygusal problemlerini çözmesine destek olunur. Hastanın sevdiklerinin ve ailesinin desteği önemlidir. Sağlıklı bir kiloya gelene kadar tedaviye devam edilir.

Sadece Kadınlarda mı Görülür ve Önüne Geçilebilir mi?

İstatistiksel olarak az da olsa erkeklerde görülür ama kadınlarda erkeklere göre görülme oranı daha fazladır.

Anoreksiya nervoza ve toplum baskısı

Aneröksiya nervözalı olgu çocuklukta başından geçen aile baskısı veya mükemmeliyetçi bir bakış açısı ile hastalık tetiklenebilir. Çocuklar bir birey olduğunda kendinde kusur ve eksik görmeye başlarlar. Bununla beraber sosyal çevresinin de kilosuyla ilgili yorumlar yapması, sosyal medya platformlarındaki insanlarla kendini kıyaslaması, belirli bir güzellik algısına maruz kalmaları sonucunda kendilerini çevresine kabul ettirmek için bu durumu obsesif (takıntı) haline getirmesi gibi etkenler hastalığa sebebiyet verebilir. Öncelikle ebeveynler bu konu hakkında bilgilendirilmelidir. Gençler ve çocuklar ise bilinçlendirilerek bu hastalığın önüne geçilebilir.

Visited 4 times, 1 visit(s) today
Close