Written by 7:07 am Gezi-Yorum, Manşetler Views: 5

Yurtdışında Seyahat Etmek İsteyenler İçin 10 Altın Bilgi

Yurtdışında Seyahat Etmek İsteyenler İçin 10 Altın Bilgi

Yabancı bir ülkeye gitmek ve dilini bile bilmediğiniz insanların arasında zaman geçirmek biraz göz korkutucu olabilir. Fakat bu zorluklar daha az korkutucu hale gelebilir. Bu yüzden yurtdışında seyahat etmek isteyenler için 10 altın bilgi yurtdışına çıkmadan önce bilinmeli.

Pasaport ve Vize Durumunuz

Yurtdışına gitmek için her durumda bir pasaporta ihtiyacınız olacak. Eğer vize istemeyen ülkelere seyahat etmiyorsanız vizeye de ihtiyacınız olacaktır. Önemli olan pasaport ve vizenizin geçerlilik tarihi. Ülkeden ülkeye değişse de genelde pasaportunuzun en az 6 aylık kullanım süresinin kalmış olması gerekmektedir. Vize tarihlerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer size verilen tarihlerden uzun süre kalırsanız ceza ödemeniz gerekir.

Vizesiz gidilebilen ülkeler;

  • Arnavutluk
  • Gürcistan
  • Bosna Hersek
  • Karadağ
  • Makedonya
  • Moldova
  • Kosova
  • Sırbistan
  • Ukrayna
  • Andorra

Eğer bu ülkelere gideceksiniz vizeyle uğraşmanıza gerek yoktur. Sadece pasaport yeterlidir.

Yurtdışında Seyahat Etmek İsteyenler İçin 10 Altın Bilgi
Yurtdışında Seyahat Etmek İsteyenler İçin 10 Altın Bilgi

Paranızı Önceden Bozdurun

Paranızı önceden bozdurmak size kolaylık sağlayabilir. Ülkeye girdiğinizde acilen harcama yapmanız gereken bir durumla karşılaşırsanız zor durumda kalmazsınız. Kendi ülkenizden çıkmadan önce harcayabileceğinizi düşündüğünüz bir miktarı gideceğiniz ülkenin para biriminde bozdurun. Eğer para birimi dolar olmayan bir ülkeye gidiyorsanız yanınızda yine de dolar bulundurmak isteyebilirsiniz çünkü dolar her yerde geçerli bir para birimidir.

Nakit Taşıyın ve Kartınızı Yurtdışına Açın

Bazı kafelerde kredi ve banka kartı geçmeyebilir. Böyle durumlarda zora düşmemek için nakit taşımalısınız. Aynı zamanda, kart geçerli olan yerlerde harcama yapabilmek adına kartınızın yurtdışı harcamalarına açık olduğundan emin olun.

Turistik Yerleri Araştırın

Daha sonra pişman olmamak için ülkeye gitmeden önce gitmek istediğiniz yerlerin listesini yapın. Böylece istediğiniz her yeri planlı bir şekilde gezebilirsiniz. Özellikle müzeler her gün açık olmayabilir. Bu yüzden uygun oldukları gün ve saatlere göre bir plan hazırlamanız faydalı olabilir.

Basit Kelime ve Cümleleri Öğrenin

Gideceğiniz ülkedeki konuşulan dili bilmiyorsanız birkaç temel cümleleri öğrenmeniz işinize yarayabilir. İngilizce bilseniz bile oradaki insanlar İngilizce diline hakim olmayabilir. Fiziksel veya çevrimiçi bir sözlüğe erişiminiz olduğundan emin olun.

Taksi Yerine Metro Kullanın

Şehirde ulaşım yapmanın en ucuz yolu toplu taşımalardır. Metro kullanırsanız hem trafikte zaman kaybetmemiş olursunuz hem de daha ucuz bir gezi yaşarsınız. Taksicilerin sizi dolandırma ihtimalini de azaltmış olursunuz. Aynı zamanda, metrodayken orada yaşayan insanlarla da bir arada seyahat etmiş olursunuz.

Restoranlar Erken Kapanabilir

Bazı Avrupa ülkelerinde restoranlar mutfaklarını akşam 10’da kapatabilir. Aç kalmamak için akşam yemeğinizi mümkünse 10’dan önce yemeğe çalışın.

Yurtdışında Seyahat Etmek İsteyenler İçin 10 Altın Bilgi
Yurtdışında Seyahat Etmek İsteyenler İçin 10 Altın Bilgi

Marketler Pazar Günü Kapalı Olabilir

Pazar günleri marketler bazı Avrupa ülkelerinde kapalı olabilir. Hazırlı olmak için ya önceden araştırma yapın ya da bir gün önceden market alışverişinizi tamamlayın.

Şehir Turuna Katılın

Şehir turları, bir yabancı şehri gezmek için en iyi yoldur. Normalde girilmesi yasak olan bazı kültürel yerlere bile şehir turları özel izinle sizleri o yerlere götürebilir. Aynı zamanda gittiğiniz yerlerin hikayelerini de dinleme fırsatı yakalarsınız.

Hava Koşullarına Dikkat Edin

Yurtdışında seyahat etmek isteyenler için 10 altın bilgi listesinde son sırada olan ama çok önemli olanı ise hava koşullarına dikkat etmektir. Fırtınalı, yağmurlu bir günde açık hava gezisi içeren bir plan yaptıysanız geziniz istediğiniz gibi geçmeyebilir. Aynı zamanda, giyeceğiniz kıyafetleri de hava koşullarına göre seçmelisiniz.

Visited 5 times, 1 visit(s) today
Close