Written by 6:41 am Gastronomi, Manşetler Views: 3

Gastronorm ve Gastronom

Gastronom ya da gastronorm olarak iki farklı isimde bilinmektedir. Mutfaklarda çalışma malzemesi olarak kullanılan küvetler vardır. Bunlara gastronorm denir.

Gastronom Nedir?

Gastronom ve gastronorm olarak iki farklı isimde terim kullanılmaktadır. Mutfaklarda çalışma malzemesi olarak kullanılan küvetler vardır. Bunlara gastronorm denir. Dört köşeli plastik ya da metalden oluşabilmektedir.

Farklı boyutları mevcuttur, bu boyutlarda olan küvetler malzemelerin yıkanması, servis edilmesi ve karıştırılması gibi birçok işte kullanılıyor. Gastronom kimdir? Mutfakta şef olarak çalışan yemekleri en iyi şekilde pişiren, hemen hemen her yemeğe hakim olan kişilerdir.

Gastronom Ne İş Yapar?

Her işin ustası vardır. Mutfağında da bir ustası var. Bu ustalar yemek hazırlar yemek hazırlama sanatına gastronom deniliyor.

Profesyonel bir şekilde gastronom olabilmek için gastronomi alanında okullarda eğitim alınması gerekiyor. Alınan eğitime ek olarak iş tecrübesi ve de yetenek ekleniyor.

Gastronom olabilmek için eğitime sürekli açık olmak gerekiyor. Hazırlanan yemeklerin tadını, tarifini ve püf noktalarını iyi bilmek gerekiyor.

Gostronomlar belli eğitimler alarak belli bir seviyeye gelir ancak bu iyi bir iş sahibi olmak için yeterli değildir. Buna ek olarak pratik ve tecrübede eklenmeli.

Gastronom Nedir?
Gastronom Nedir?

Gastronom Ve Gastronorm Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mutfakta çalışma olunca birçok terimin benzer olabildiğini görmek mümkün oluyor. Yazılış şekilleri ve okunuş şekilleri neredeyse aynı olan iki kelime mevcut. Mutfakta aşçı olan işini en iyi şekilde yapan kişiler için gastronom kelimesi kullanılır. Bir mutfak malzemesi olan ve kap niteliği taşıyan malzemeye de gastronorm denir. Bu kelimeler zaman zaman karıştırılabiliyor.

Gastronomi Nedir?

Mutfak kültürü olarak adlandırılabilir. Dünyanın her yerinde gastronomi üzerine yüzlerce yazı kaleme alınmıştır. Kültürlerin yemek ile bağdaşması durumuna denir.

Gastronomide Sadece Yemek Mi Yenir?

Gastronomide yalnızca yemek yenmez. Yemek ve kültürün bir şekilde birleşmesi harmanlanması, mutfak ile olan bağ ve aşk şeklinde tabir edilebilir. Yemeğe sadece yemek olarak bakmayıp daha geniş bir çerçevede bakmak gerekiyor.

Gastronomi Uzmanı Neler Yapar?

Gastronomi denilince mutfağa hakim olan kişiler akıllara geliyor. Dünya mutfağına, sanat tarihine, yemek tarihi konularına, tatlı çeşitlerine, her yemeğe, her türlü yerli ve yabancı yemeğe hakim olmaları gerekiyor.

Visited 3 times, 1 visit(s) today
Close