Written by 9:02 am Felsefe, Manşetler Views: 4

Aristoteles Kimdir?

Aristoteles Kimdir?

Ünlü filozoflar arasında yer alan Aristoteles kimdir? Hayatı, eserleri ve felsefesi merak edilmektedir. Aristoteles hakkında merak edilen soruların cevapları şunlardır;

Aristoteles Hayatı 

Aristoteles veya yaygın bilinen ismiyle Aristo MÖ 384 yılında Makedonya’ya bağlı Stagira şehrinde doğan bir filozoftur. Antik Yunan filozofları arasında anılan Aristo’nun babasının ismi Nichomachus’tur. Babasının Makedonya kralına doktorluğunu yapması nedeniyle sarayda yaşar. Babasının erken ölümü sonrasında sarayda bulunan hocalar tarafından yetiştirilir. Aristo 17 yaşına ulaştığında Atina’ya gider ve Atina’da bulunan Platon Akademisi’ne katılır.

Platon Akademisi’nde 20 yıl süreyle eğitim gören Aristo akademi hocası Platon’un ölümü ile Assos’a gider. Assos’da felsefe üzerine eğitimler verir ve insanların felsefeyi öğrenmesini sağlar. Büyük İskender’e eğitim veren Aristo uzun süre Atina’da yaşam sürer. Ancak Büyük İskender’in ölümünün ardından şehirde çıkan isyanlar Aristo’nun Büyük İskender’e yakın olması sebebiyle Atina’dan ayrılmasına neden olur.

Aristoteles Felsefesi Nedir?

Aristoteles felsefe üzerine eğitim alan, eğitim veren ve yazılar yazan bir isimdir. Aristo’nun yazıları bilim, varlık, doğa, metafizik, bilgi ve siyaset felsefesi üzerinedir. Ünlü filozofa göre bilim felsefesinde mekan fikrinin olmadığı savunmuş ve zamanın belirsizliğine dikkat çekmiştir. Bilgi felsefesinde ise bilginin değişmez olduğunu ve herkesçe bilinir olanın doğru olduğunu savunmuştur.

Aristoteles Eserleri Nelerdir?

Aristoteles çok sayıda esere sahip olan bir filozoftur. Ancak eserlerinin büyük çoğunluğu Aristoteles öldükten sonra kitap haline getirilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Aristoteles’e ait olan eserler arasında şunlar vardır;

  • Kosmos Üzerine
  • Retorik ve Poetika
  • Hayvanların Gelişimi Üzerine
  • Yorum Üzerine
  • Yerlemeler
  • Duyular Üzerine
  • İskender’e Retorik
  • Atinalıların Devleti
  • Gök Cisimleri Üzerine
  • Birinci Çözümlemeler

Bu eserler kitap satışı internet ortamından, kitapçılardan ve yayınevleri üzerinden edinilebilir. Bu sayede Aristo’nun yaşamı ve felsefesi öğrenilebilir.

Aristoteles Kimlerden Etkilenmiştir?

Aristoteles yaşamı boyunca ünlü filozof ve bilginlerden etkilenen bir isim olmuştur. Aristoteles’in etkilendiği isimler arasında Platon, Eflatun, Demokritos ve Sokrates vardır.

Aristoteles Ne Zaman Öldü?

Aristoteles Büyük İskender’in ölümüyle birlikte Atina’dan ayrılır. Halkis Adası’na yerleşerek yaşamını adada sürdürmeye başlar. Tarihler MÖ 322’yi gösterdiğinde ise hayatını kaybeder. Ünlü filozofun ölüm nedeni ise mide rahatsızlığıdır. 

Visited 4 times, 1 visit(s) today
Close