Written by 10:49 am Biyografi, Teknoloji-haber Views: 18

Apple’ın Kurucusu Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs kimdir

Dünya genelinde kurulmuş en büyük teknolojik şirket unvanını alan, Apple markasını oluşturarak tarihe geçen insanlarından biri olan ve zekası ile yeni neslin ikonu haline gelen Steve Jobs; ne yazık ki hayata erken veda etmiştir.

Ancak kendisi hakkında yapılan araştırmalar ve makaleler hayatının ne denli merak edildiğini de gözler önüne sererek akıllarda asla ölmeyecek bir yer edindiğini de kanıtlamıştır. Küçük bir hesap makinesi ile başladığı iş hayatına Apple’ı günümüzde marka itibarı en yüksek kuruluş haline getiren bu zeki insan kimdir?

Steve Jobs kimdir
Kaynak: Business Insider

Steve Jobs’un Hayatı 

Amerika’nın Wisconsin eyaletinde Suriyeli politik bilimci Abdülfettah John Jandalı’nın oğlu olarak dünyaya gelmiş ancak ailesinin reddi sonucu Paul Jobs tarafından evlat edinilmiştir.

Çocukluğu hakkında fazla detaya ulaşılamayan ve bu konuda konuşmayı reddeden Jobs; 1972 yılında Homestead High School’dan mezun olmuştur. Buradan mezun olduktan sonra Reed College de okumaya başlamış fakat ayrılmıştır. Ardından her zaman ilgi duyduğu teknolojik mekanizmalar için bir buluş yapmaya zorunlu olduğunu hissetmiş ve bilgisayar topluluklarının toplantılarına katılmaya başlamıştır.

Bir süre sonra en yakın arkadaşı Wozniak ile birlikte ünlü oyun şirketi Atari’de iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başlamışlardır. Burada kendilerini geliştiren ikili ”Blue Box” adını verdikleri bir tür yazılım geliştirmişlerdir. İşlerini giderek büyüten ikili 1976 yılında Paul Jobs’un garajında Apple Computer markasını kurmuşlardır. İlk Apple 666 dolara satılmış ve 1977 yılında Apple 2 piyasaya sürülerek çok iyi bir ciro elde edilmiştir.

Steve Jobs kimdir
Kaynak: macitynet.it

Bu süre zarfında artık ev bilgisayarı üretmek yerine şirket kurmaya yönelen ikili, 1980 yılında Apple Computer Company adını verdikleri ilk bilgisayar şirketlerini kurdular. 1985 yılına gelindiğinde Steve Jobs düzensiz ve aşırı hırslı bir yönetici olarak anılmaya başlandı. Bu durum şirket ortaklarını rahatsız etmiş aynı zamanda işlerin aksamasına da yol açmıştı. Bunun üzerine kötü bir kavga sonucu Sculley tarafından görevinden uzaklaştırılmıştır.

Özel Hayatı

Steve Jobs iş hayatına hırsla odaklanan bir çalışan olmasına karşın özel hayatını ihmal etmemesi ile de bilinirdi. Özellikle 1991 yılında Laurene Powell ile yaptığı ve ölümüne kadar süren evliliği buna örnektir. Bu evlilikten 3 çocukları olmuş ve bir de 1978 yılında doğan gayrimeşru Lisa adında bir kızı vardır.

Jobs bir vejeteryan olarak yaşamına devam etti ancak vazgeçilmezi olarak nitelediği balık etini tüketmeye hayatı boyunca devam etti. 2004 yılında pankreas kanseri teşhisi koyulan Steve, 2009 yılına kadar bu hastalıkla mücadele etti. 2011 yılında ise şirketten ayrıldığını açıklamış ve sağlığı iyice kötüleşmiş olarak hastaneye kaldırıldı. Tüm müdahalelere rağmen kanserin iyice yayılması sonucu 5 Ekim 2011 de hayata veda etti.

Visited 18 times, 1 visit(s) today
Close