Written by 10:26 am Kültür&Sanat, Literatür Views: 11

İçerik Yazarlığı Nedir ve Nasıl Olunur?

Dünya dijitalleştikçe içerik yazarlarına olan ihtiyacı da arttırdı, bu yüzden içerik yazarlığı günümüzde çok önemli bir konuma yükseldi.

İçerik yazarlığı ve eğitimi

İçerik yazarlığı, dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte son zamanların popüler mesleklerinden birisi hâline gelmiştir. Günümüzde internet sitelerinin sayısının artması kaliteli içerikler üretecek içerik yazarlarına duyulan ihtiyacı da haliyle arttırmıştır.

Peki İçerik Yazarlığı Nedir ve Nasıl Olunur?

İçerik yazarı farklı alanlardaki, farklı kategorilerdeki işletmelerin ve eğitim kurumlarının web siteleri için sektörel, akademik ya da mesleki makaleler oluşturan kişiye denir. İçerik yazarı olmak okumayı ve yazmayı seviyorsanız sizi fazla zorlayacak bir iş değildir. Hem eğlenirsiniz hem de kazanç sağlamış olursunuz. Eğer yazmayı seviyorum ama geliştirmem gerek diyorsanız yazdıkça ve araştırdıkça gelişirsiniz.

İçerik yazarlığı nedir

Bir içerik yazarında olması gereken en önemli özellikler yazmayı ve okumayı sevmesi, bundan zevk almaktır. Aksi takdirde yazar bu yaptığını zorunlu bir iş olarak görmeye başlar ve bunu yazılarına yansıtır. Bir içerik yazarında olması gereken diğer özellikler de aşağıdaki gibidir.

 • Tamamen özgün ve kaliteli içerikler üretebilmek
 • Yazı yazma kriterleri hakkında bilgi sahibi olmak
 • Anahtar kelimelerin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak
 • Alt başlıklar belirlenirken neye dikkat etmesi gerektiğini bilmek
 • Okuyucu dostu, samimi içerikler üretmek
 • Araştırmayı sevmek ve sürekli kendini geliştirmeye çalışmak

Eğer siz de içerik yazarı olmak istiyorsanız bu yolları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

İçerik Yazarları Ne Kadar Kazanır?

Bunun için belli bir miktar yok. İçerik yazarlığı maaşları yazarın tecrübesine ve uzmanlık seviyesine göre değişkenlik gösterir. Eğer tam zamanlı şekilde bir firmada makale yazmak için işe başladıysanız aylık 3500–4000 lira şeklinde maaş alabilirsiniz. Bu fiyat sizin uzmanlık seviyenize göre artış gösterir ve 20 bine kadar çıkabilir. Yani içerik yazarlarının kazançları onların uzmanlık seviyesine ve tecrübesine bağlıdır. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar çok kazanabilirsiniz. Peki kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Bunun için içerik yazarında olması gereken özellikler nelerdir? Başlığımızı inceleyebilirsiniz. Bunun dışında içerik yazarlığı eğitimi alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

İçerik Yazarlığı Eğitimi

İçerik yazarı nasıl olunur

Kendinizi içerik yazarlığında geliştirmek, daha ileriye taşımak için içerik yazarlığı eğitimi alabilirsiniz. Bu sayede daha kısa sürede istediğiniz seviyeye ulaşmış olursunuz. İçerik yazarlığı eğitimi aldıktan sonra size verilecek olan içerik yazarlığı sertifikası ile daha kolay ve hızlı iş bulabilirsiniz.

İçerik Yazarlığı Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

 • Özgün ve kaliteli içerik oluşturmanın yollarını öğrenirsiniz ve önemini anlarsınız.
 • Zaman kaybı yaşamazsınız.
 • Eğitim sonrasında içerik yazarlığı sertifikanız olur. Bu sayede daha hızlı ve kolay iş bulabilirsiniz.
 • ​​​​​​ Para kazanmaya başlarsınız. 
 • Uygulamalarla kendinizi geliştirmiş olursunuz.

Visited 11 times, 1 visit(s) today
Close