Written by 6:51 pm Manşetler, Sağlık Views: 17

Tatil Kalbi (Holiday Heart) Sendromu Nedir?

Aslında tatil kalbi sendromunun sadece alkol tüketen kişilerde ortaya çıkabileceğini düşünmemiz yanlıştır. Alkol bu sendromun görülmesinde tek etken madde değildir.

holiday hearth

Türkiye’de ismi henüz yeni yeni bilinmeye başlasa da diğer ülkelerde bu sendromun sıklıkla yaşandığını ve adının sıkça duyulduğunu bilmemizde fayda var. Aslında bu sendromun sadece alkol tüketen kişilerde ortaya çıkabileceğini düşünmemiz yanlıştır. Alkol bu sendromun görülmesinde tek etken madde değildir. Yani sadece alkolle bağdaştırmak bu sendromun ortaya çıkışıyla örtüşmemelidir. Kalp sorunuyla daha önce hiç karşılaşmamış bireylerde bile görülme olasılığı vardır.

Tatil sezonlarının açılmasıyla birlikte günlük yeme içme oranında normal yaşantımıza göre artış gösterir. Bu artışın temel nedeni eğlence mekanlarında daha çok vakit geçirmek, aile ziyaretlerinde yapılan yemeklerin ve içilen alkollü içeceklerin fazlalığı olabilir. Normal beslenme alışkanlığının dışına çıkılması ve alkol alımının aşırıya kaçılması durumunda bu sendrom ortaya çıkabilir. Tüketilen besinlerin artışı, kalp rahatsızlığına yol açabilir ve tatiliniz sağlık problemleri eşliğinde seyredebilir.

tatil kalbi

Hangi Yaş Aralığında Görülür?

Yapılan araştırmalara kıyasla daha çok 32-55 yaş aralığımdaki kişilerde daha çok rastlandığı bilgisi edinilmiştir. Tatil kalbi sendromu ölüme sebebiyet vermeyebilir ancak kalp ritminin düzensizliğinin yanında baş ağrıları, baş dönmeleri, nefes alırken güçlük çekme, hafıza kaybının yitirilmesi gibi şikayetlere sebebiyet verebilir.

Tatil Kalbi Sendromunu Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Tatil kalbi sendromu
  • Normal gün dışında maddi giderlerin fazla olması
  • Misafir hazırlığında yapılan telaş
  • Yılbaşı tatillerinde hediye seçiminde veya alımında stres yaratması
  • Aile veya arkadaş ziyaretlerinde yatılı kalınması durumunda uyku düzeninin değişmesi
  • Günlük yaşam faaliyetlerinin spor gibi aktivitelerin değişiklik göstermesi gibi unsurlar etkili olabilir.

Tatil Kalbi Sendromu Tehlikeli Bir Durum Mudur?

Sendromu taşıyan kişide farklı hastalıkların da olması (Örneğin, kişinin geçmiş yaşamında herhangi bir kalp rahatsızlığının bulunması gibi) halinde bu hastalık tehlikeye sebebiyet verebilir. Kalbin çok hızlı veya çok yavaş atması halinde mutlaka bir uzman doktora görünmeniz gerekebilir. Bu kalp atımlarının düzensiz bir şekilde tekrarlaması, bunun yanında kişide baş dönmeleri, solunum sıkıntısı, göğüs bölgesinde ağrıların oluşması halinde acil bir durum olduğunun göstergesi olma ihtimali yüksektir.

Visited 17 times, 1 visit(s) today
Close