FLİKOSTON

Bu sayfayı paylaş

Gezi

İpek Yolunun Başkenti Semerkand

Orta Asya ülkelerinden biri olan Özbekistan SSCB’den bağımsızlığını kazandıktan sonra yedi bağımsız Türk devletlerinden biri haline gelmiş, bir ülkedir. Özbekistan’ın 12 ilinden biri olan Semerkand, İpek Yolu üzerinde bulunduğu dönem boyunca önemli bir şehir olmuştur. Ticaret ve kültürün önemli bir geçiş yeri olan Semerkand şehrinde gezilecek yerlerin tarihi ve mimari yapısı dikkat çeker. Altın, bakır işlemeciliğini, İpek dokumacılığını, oymacılık ve ahşap üzeri boyama hâla önemli geleneklerindendir. Semerkand 2001 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Ülkenin resmi dili Özbekçedir. Ülkede etnik grupların etkisiyle Rusça, Kazakça ve Tatarca’ da konuşulmaktadır.

GEZİLECEK 8 GÜZEL YER

1) REGİSTAN MEYDANI

Türk mimarlığın örneklerinden biri olan Semerkand’ın merkezinde yer alan önemli meydanlarında biridir. Üç medresenin yer aldığı meydan, şehrin en turistik yerlerinden biridir.

Regİstan Meydani

2) GUR-İ EMİR KALESİ

14. Yüzyıldan kalma tarihi yapıtlarından biri olan Gur-i Emir, Timur’a adanmış türbe ve külliyeden oluşur 37 metre yüksekliğindeki türbeye, Timur hanedanının önemli üyeleri defnedilerek aile kabristan
haline gelmiştir.

Gur İ Emİr Kalesİ

3) BİBİ HANIM CAMİİ

Timur’un eşi Bibi Hanım’la ithafen yaptırılan caminin, Hindistan seferini, anısına yaptırıldığı bilinmektedir. caminin kubbesi 40 metre yüksekliğindedir. Avlusunda taş Kur’an rahlesi sergilenmektedir.

Bİbİ Hanim Camİİ

4) EMİR TİMUR MÜZESİ

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yer olan bu müze 1996 yılından beri hizmet vermektedir. Bilim ve eğitim konulardaki tüm gelişmeler hakkında bilgi edinme şansıda edinilebilir.

Emİr Tİmur MÜzesİ

5)TAŞKENT BOTANİK BAHÇE

Başkent Taşkent’de bulunan Botanik bahçe, 4 bin 500 den fazla bitki türüne sahiptir. En tanınmış ender bitkilerinden olan japon ayva, lale ağacı ve pek çok bitki bir arada görebileceğimiz bir bahçe.

TaŞkent Botanİk BahÇe

6) ÖZBEKİSTAN DEVLET TARİH MÜZESİ

Orta Asya’nın en eski müzelerinden biri olarak kabul edilir. 250 bin eserinin sergilendiği müzede arkeolojik, nümizmatik ve etnografik konular yoğundur.

Özbekİstan Devlet Tarİh MÜzesİ

7) CHASMA AYUB ANIT MEZARI

Timur tarafından insan ettirilen bu anıt mezar, ender rastlanan konik kubbeleriyle oldukça dikkat çeken yerlerden biri UNESCO tarafından 2008 yılında. Dünya mirasları listesine alınan anıt mezar ülkede simge halini almıştır.

Chasma Ayub Anit Mezari

8)  AYAZ-KALA KALESİ

M.S. 2. yüzyılda kalma olduğu iddia edilen Kusham imparatorluğu’nun yaptırıldığı kale olarak bilinir.

Ayaz Kala Kalesİ

Bu sayfayı paylaş

Bahar Aydın.19 yaşında, İstanbul doğumlu. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde öğrenim görmekte.

3 Yorum

  1. Açıklayıcı ve güzel bir yazı.Tebrikler

    Yanıtla
  2. Harita bölümü olsaydı fena olmazdı.Yazilarim kisa ve öz ❤️

    Yanıtla
  3. Diger yazılarında oldugu gibi haritalama olsaydi daha güzel olabilirdi.Ama genel olarak yazılarını beyendim.

    Yanıtla

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>