Written by 1:25 pm Biyografi, Teknoloji-haber Views: 16

Tesla ve SpaceX’in Sahibi Elon Musk Kimdir?

Günümüzün en başarılı iş adamlarından biri olarak kabul edilen Musk, 2021’in ilk haftasında Jeff Bezos’u geçerek dünyanın yaşayan en zengin insanı olmuştur.

Elon Musk ve Elektrikli Oto

Günümüzün en başarılı iş adamlarından biri olarak kabul edilen Elon Musk, 2021’in ilk haftasında Jeff Bezos’u geçerek dünyanın yaşayan en zengin insanı olmuştur. Şu anda bu unvanı korumaya devam eden Musk’ın hayatı insanlar tarafından oldukça merak ediliyor.

Elon Musk ve PayPal

Elon Musk Milliyeti, Eğitimi ve Kişisel Hayatı

Doğum adı Elon Reeve Musk olan ve 28 Haziran 1971 tarihinde doğan Elon Musk, Güney Afrika’da dünyaya geldi. Güney Afrikalı beyaz bir babanın çocuğu olan Musk’ın annesi Kanadalıydı. Bu yüzden Elon Musk hem Güney Afrika vatandaşlığına hem Kanada vatandaşlığına hem de Birleşik Devletler vatandaşlığına sahiptir.

Oldukça başarılı bir iş adamı olduğu için eğitim hayatı sıklıkla merak edilen Elon Musk’ın Fizik, Malzeme Mühendisliği, Ekonomi ve İşletme alanlarında eğitim aldığı bilinen bir gerçektir. Pennsylvania Üniversitesinden ekonomi ve fizik diplomaları aldı, Stanford Üniversitesinde ise uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında yüksek lisans yaptı.

Kişisel Başarıları Arasında Neler Var?

Elon Musk ve SpaceX

Birçok alanda ilke imza atmış olan şirketlerin kuruculuğunu yapan Elon Musk, birçok kişisel başarıya da adını yazmıştır. 2018 yılında Kraliyet Topluluğu Üyesi (FRS) seçilen Musk, Forbes’un Aralık 2016 yılında yayınlanan sayısındaki Dünyanın En Güçlü İnsanları listesinde 25. sıradaydı. Yine Forbes dergisinin 2019 yılında yayınladığı Dünyanın En Yenilikçi İnsanları listesinde birinci sırada yer aldı. Ayrıca Ocak 2021 yılının ilk haftası Elon Musk, dünyanın en zengin kişisi olan Jeff Bezos’u geçerek yaşayan en zengin kişi oldu.

Elon Musk’ın Kurduğu Şirketler ve Kuruluşlar Nelerdir?

Elon Musk ve Tesla

Elon Musk, tek bir sözüyle Bitcoin’in değerini arttırabilecek veya azaltabilecek düzeyde güçlü bir iş adamıdır. Bu iş adamının kurduğu şirketler ise günlük hayatta sıklıkla adını duyduğumuz şirketlerdir, bu şirketler ve kuruluşlar şu şekilde listelenebilir:

  • Ekim 2002 tarihindeki eBay satışına kadar PayPal’ın yöneticiliğini yaptı.
  • Uzay teknolojileri konusunda bir devrim niteliğinde olan SpaceX’i kurdu.
  • Tamamen elektrikle çalışan araçlara yönelik olan Tesla Motors’un kuruculuğunu üstlendi.
  • Birleşik Devletlerin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olan SolarCity’i kurdu.
  • 2016 yılında insan beynini yapay zekâ ile birleştirme amacıyla bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’in kuruculuğunu yaptı.

Neredeyse her yerde ismini görebileceğimiz Elon Musk, sadece teknoloji şirketleriyle değil hayır işleriyle de ünlüdür.

Kaynak: PC Magazin

Hayır İşleri ve Elon Musk

Elon Musk’ın başkanı olduğu ve kuruculuğunu yaptığı Musk Vakfı, çocuk sağlığı ve temiz enerji üzerine hayır işleri yapıyor. Elon Musk ayrıca yenilenebilir enerjiyi teşvik eden X Prize Vakfında da mütevelli üyeliği yapıyor. Yönetim kurullarında bulunduğu diğer vakıflar ise Milli Havacılık ve Uzay Mühendisliği Akademileri, Gezegenler Derneği ve Stanford Mühendislik Danışmanlık Komisyonudur.

Visited 16 times, 1 visit(s) today
Close