Written by 11:50 pm Biyografi, Teknoloji-haber Views: 22

Amazon’un Sahibi Jeff Bezoss Kimdir?

Amerikalı bir girişimci olan Jeff Bezos, Amazon’un kurucusu aynı zamanda CEO’su ve Washington Post gazetesinin de sahibidir.

Jeff Bezos

Amerikalı bir girişimci olan Jeff Bezos, Amazon’un kurucusu aynı zamanda CEO’su ve Washington Post gazetesinin de sahibi olarak karşımıza çıkıyor. Başarı ile sonuçlanan iş girişimleri, onu dünya çapında en zengin insanlardan birisi haline getirmiştir.

Girişimci ve e-ticaret öncülerinden olan Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te New Mexico’da dünyaya gelmiştir. Bezos’un erken yaşlarda başlamış olan bilgisayar aşkı, Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okumasına fayda sağladı. Okuldan mezun olduktan sonra bir süreliğine Wall Street’te çalışmış, bunun ardından gelmiş olan bir diğer iş ile de aldığı maaşını bir kenara bırakarak internet dünyasında büyük başarı sağlayan Amazon’u kurdu. Bu sebeple de birçok kişinin ‘Jeff Bezoss kimdir?‘ sorusunu merak etmesine sebep olmuştur.

Amazon’un Kuruluşu

Jeff Bezos, Amazon’u çalışanları ile birlikte yazılım geliştirmeye başlamış olduğu bir zamanda garajında kurdu. Operasyonun hızla büyüyor olmasıyla, ofisin de kısa süre içinde gelişir vaziyete gelmesine sebep olduğunu biliyoruz. Ayrıca şirketin başarısı da beklenenin dışında bir şekilde gerçekleşti. Hiçbir basın promosyonu olmadan satışlar hızla şekilde artış gösterdi ve yabancı ülkelere de satışlar gerçekleştirilmeye başlandı. Bunun neticesinde Bezos 1997 yılında Amazon’u halka açabildi. İki yıl sonra ise bütün rakiplerini geride bırakmayı başardı ve e-ticaret lideri oldu.

Amazon Lider Konumuna Nasıl Geldi?

24 saat boyunca açık halde ve kullanıcı dostu bir site olan Amazon, kullanıcılarını okunan kitaplar veya izlenen filmler hakkında yorum yapmaya teşvik ederek kısa sürede lider konumuna geldi. 1998 yılında CD satışına başlamış olan Jeff Bezos, ilerleyen senelerde daha fazla sektöre yayılmıştır. 2007 yılında ise bir okuma cihazı olan Kindle çıkmıştır.

E-ticaret ve Jeff Bezoss

Kablosuz internet ağına bağlıysanız dijital kitap okuyucu aracılığı ile kitap satın alabiliyor, yükleyebiliyor ve okuyabiliyorsunuz. Kindle da oldukça fazla sevildi ki 2010 yılında Kindle üzerinden satın alınmış olan kitap adetinin, basılı kitap satışlarını geçtiği açıklandı. Aynı yıl içinde Amazon kendi dizileri ve filmlerini yapacakları bir stüdyo projesini başlatmıştır.

Jeff Bezos Sadece Amazon Şirketine mi Yöneldi?

Amazon’un sergilemiş olduğu başarıları ile Jeff Bezos’un bütün zamanını ve enerjisini ona yönlendirilmiş olarak gözükse de, aslında böyle bir durum yok. Bezos 2000 yılı içinde Blue Origin adında bir uzay şirketini de kurdu ve kısa süre sonra ise Teksas’ta bir fırlatma alanını da satın aldı. 2018 yılında fırlatma işlemlerini planlayıp tanıttığı da biliniyor.

Amazon ve Jeff Bezos

Jeff Bezos aynı zamanda 2013 yılında 250 milyon dolarlık bir anlaşma ile Washington Post’u satın alma işlemlerini gerçekleştirdi. Bezos’un mal varlığı net olarak değeri 2017’de 72,8 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Böylelikle dünyanın en zengin üçüncü kişisi olarak yerini aldı. Sadece bir şirkete bağlı kalmadı. Amazon ile birlikte yöneldiği başka şirketlerin de olduğunu görüyoruz.

Jeff Bezos’un 1 Günü

Dünyanın oldukça zengin insanlarından birisi olan Jeff Bezos’un ilginç bir günlük rutini bulunur. Ünlü girişimcinin uykusuna çok önem verdiğini ve sabahları alarm olmaksızın da uyandığını biliyoruz. Ardından gününe ise eşi ile birlikte sağlıklı bir kahvaltı yaparak başlamayı tercih ediyor. Eşi ve çocukları ile birlikte kaliteli vakit geçirmek için asla sabah saatlerinde toplantı planı oluşturmuyor. Bezos genellikle toplantılardan çok haz etmiyor. Bu sebeple Amazon yatırımcıları ile yıl içinde yalnızca 6 saat bir araya gelmeyi tercih ediyor.

Jeff Bezos

Jeff Bezos’la İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Jeff Bezos’un hakkında bazı şaşırtıcı bilgiler bulunuyor. Bezos:

  • Bir toplantı yapıldığı esnada, masada kesinlikle herkesi doyuracak miktarda pizza olmasına özen gösteriyor.
  • İlginç yemekleri oldukça seviyor. Kahvaltıda ahtapot yemişliğinin olduğu da söyleniyor.
  • Her akşam yemeği sonrasında bulaşıkları yıkamayı ihmal etmiyor.
  • Uzay ile ilgili aktivitelerden oldukça hoşlanıyor. Blue Origin onun çocukluk hayali olarak biliniyor.
  • Her gece 8 saat uyumaya önem veriyor.
  • Star Trek hayranlığını gizlemiyor.
  • 2008 yılında The Simpsons’ın bir bölümünde yer almıştır.
  • Küçük yaşlarda iken McDonald’s fast food zincirinde de çalışmıştı.
  • Kitap okumaya fazlasıyla seviyor. En sevdiği kitap ise Kazuo Ishiguro’dan; Günden Kalanlar kitabıdır.
  • Kendisini The Rock lakabı ile de bilinen Dwayne Johnson’ın büyük hayranları arasında olarak tanımlıyor.

Hakkında duyulan ve kendisinin de dile getirdiği bilgiler bunları kapsıyor. Hayatını oldukça düzenli yaşamaya özen gösterdiğini de eklemeyi unutmayalım. 

Visited 22 times, 1 visit(s) today
Close