Written by 10:47 am Eğitim, Literatür Views: 1

IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Husus

“Academic” ve “General” olmak üzere iki adet alanda yapılabilen IELTS, öğrenciler ve yurt dışında çalışmak isteyen insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

IELTS sınavı hakkında bilmeniz gerekenler

Üniversitelere başvuru amaçlı kullanılan IELTS sınavı, kendine has bir puanlama sistemine sahiptir. Academic ve General olmak üzere iki adet alanda yapılabilen IELTS, öğrenciler ve yurt dışında çalışmak isteyen insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS sınavı yurt dışında İngilizce eğitim görmek isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği İngilizce dil seviyesini belirleme amacıyla yapılan bir sınav sistemidir. Bu sınav sistemi 1989 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından başlatılmıştır ve uluslararası alanda geçerliliğe sahip olması ile bilinmektedir. IELTS sınavı British Council ve IDP Education olmak üzere iki farklı kurum tarafından düzenlenen bir sınavdır.

IELTS sınavı nedir

IELTS Sınavının Seçenekleri Nelerdir?

Academic English ve General English olmak üzere iki türde girilebilen IELTS sınavının bu iki türü arasında alanına göre değişiklikler bulunuyor. Akademik olarak uygulanan IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde İngilizce bir eğitim görmek isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Genel İngilizce seviyenizi ölçen diğer IELTS sınavı ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak isteyen veya bu ülkelere göçmen olarak başvurmak isteyen kişiler için tavsiye ediliyor.

Akademik IELTS ile Genel IELTS Arasındaki Fark Nedir?

İhtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz bu iki sınav türünde dinleme ve konuşma bölümleri ortak olsa da okuma ve yazma bölümlerinde farklılıklar bulunuyor. Academic English IELTS sınavında bulunan okuma bölümünde daha çok eğitimle ilgili akademik konular bulunur. General English IELTS sınavındaki okuma bölümünde ise genel konulara yer veriliyor.

IELTS akademic and general

Academic English IELTS sınavındaki Yazma kısmında 2 adet deneme yazmanız isteniyor, ilkinde bir grafiği veya tabloyu yorumlarken ikincisinde size verilen konu hakkında bir deneme yazarsınız. General English IELTS sınavında ise ilk olarak bir konuyla ilgili mektup yazmanız, daha sonra genel bir konuda deneme yazmanız istenir.

IELTS Sınavı Ne Kadar Sürüyor?

Her İngilizce Seviye Tespit Sınavında olan dört adet kriter IELTS sınavında da bulunuyor. İster General English olsun ister Academic English olsun, katılmak zorunda olduğunuz bölümler dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümleridir. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakika olmakla beraber bunun 30 dakikası dinleme, 60 dakikası okuma, 60 dakikası yazma ve 11-14 dakikası konuşma olarak belirlenmiştir.

IELTS sınavı

IELTS Sınavını Kabul Eden Ülkeler Hangileridir?

IELTS puanı genel olarak çalışma/iş bulma amacıyla kullanılsa da IELTS puanını kabul eden on binden fazla üniversite ve eğitim kurumu bulunuyor. Bu kurumların çoğunlukta olduğu ve öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülkeler aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Amerika Birleşik Devletleri 
  • İngiltere
  • Kanada
  • Avustralya

Bu ülkeler sık tercih edilen ülkelerdir ancak istediğiniz özel bir ülke varsa IELTS’in o ülkede kabul edilip edilmediğini ufak bir internet araştırması yaparak bulabilirsiniz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Close