Bu sayfayı paylaş

Psikoloji

Psikoloji Okumak

Psikoloji

Hazır tercih zamanı yaklaşmışken bugün özellikle psikoloji bölümünü seçmek isteyen öğrencilere yönelik faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı yazmak istedim.

Psikoloji eğitimi için 4 yıl lisans, uzmanlık içinse 2 yıl yüksek lisans yapmak gereklidir. Kendi kliniğini açmak isteyen psikoloğunsa yüksek lisans yapması şarttır.

Psikoloji bir çok alt alan barındırır. Son yıllarda fazla mezunu olan bu bölüm için yüksek lisans yapmak büyük önem taşıyor.

Psikolojinin Alt Alanları

  1. Klinik Psikoloji: Klinik psikoloji en fazla rağbet gören dalıdır.
  2. Bilişsel Psikoloji
  3. Adli Psikoloji
  4. Deneysel Psikoloji
  5. Sosyal Psikoloji
  6. Sağlık Psikolojisi
  7. Gelişim Psikolojisi
  8. Nöropsikoloji

Hangi alt alanın size uygun olduğunu bulmak için farklı yerlerde staj yapanızı öneririm.

Uzman psikolog olmak için psikoloji lisansından sonra sadece yüksek lisans yapmak da yetkinlik açısından yeterli olmuyor. Meslek edindikten sonra kendinizi güncel tutmanız önem taşıyor. Aynı zamanda psikoterapi eğitimleri, süpervizyonlar da almak gerekli.
Dersler genel olarak ilk iki yıl teorik üzerine olsa da üçüncü sınıftan sonra uygulamaya yönelik oluyor. Aynı zamanda sadece psikoloji değil istatistik, matematik, araştırma yöntemleri gibi dersler de mevcut.

Psikoloji okumak zor mu? sorusuna verebileceğim yanıt bence çok zor değil. Fakat lisans eğitimini bitirdikten sonra zorluk başlıyor. Yukarıda bahsettiğim için iyi bir psikolog olmanız için kendinizi çok fazla geliştirmeniz gerekiyor.

En önemli sorulardan biri de “Psikologlar ilaç yazar mı?” Psikologlar ilaç yazmaz ilacı psikiyatristler yazar.

Bir diğer merak edilen soru da “Psikolojide iş imkanı nasıl?” Bu bölümden mezun olduğunuzda insanın olduğu her yerde iş bulabilirsiniz. Özellikle özel eğitim kurumları, kreşler, sağlık kurumları, adli ve askeri kurumlar, şirketler, üniversiteler gibi birçok alanda iş bulunabilir. Ayrıca belirtmek istediğim bir diğer konu da şudur; psikoloji yapay zekadan en az etkilenecek olan alanlardan birisidir bu yüzden gelecekte de devamlılığını sürdüreceğini düşündüğümüz mesleklerden biridir.

Son olarak her şeyden önemlisi mesleği severek icra etmek. Psikoloji her ne kadar sabır gerektiren bir meslek olsa da severek yapıldığında çok keyifli bir hal alıyor. Tercih yapacak tüm öğrencilere şimdiden başarılar dilerim.

Bu sayfayı paylaş

Şule Ataş, İstanbul doğumludur. Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Üniversite 2. sınıfta arkadaşları ile birlikte geliştirdiği “Gençlerle İyi Oluşa Doğru” isimli projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı‘nın onayıyla hayata geçmiştir. Meslek hayatına Psikolog olarak devam etmektedir.

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>