Bu sayfayı paylaş

Editörün Seçtikleri / Psikoloji

Özgül Fobiler

Özgül fobi: Belirli bir nesne ya da duruma karşı, panik oluşturacak derecede yoğun ve devamlı bir korku hissetme durumudur.

Fobi

Özgül fobilerin erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla olduğu saptanmakta olup başlama yaşı 16.5’dur. Özgül fobilerin birçok çeşidi vardır. köpek fobisi (sinofobi), asansör fobisi (klostrofobi), kan fobisi (hemofobi), yılan fobisi (ofidiyofobi) özgül fobilere örnek olarak verilebilir.
Özgül fobiler bir bakıma bizim sosyal hayatımızda da bazı sıkıntılar yaratır. Bir kişinin köpekten korkması ile köpek fobisinin olması aynı şey değildir. Köpek fobisi olan kişiler dışarıda köpek göreceğim düşüncesi ile evden dahi çıkmak istemezler.

Çoğu insan belli bir yaşa gelene kadar fobisi olduğunu farketmez. Bunun nedeni fobisinin olduğu duruma veya ortama maruz kalmamasıdır. Örneğin yeni eve taşınan birinin yüksek katta yükseklik korkusu olduğunu anlaması gibi.

Fobi Türleri
Fobi Türleri ve Nedenleri

Fobiler Neden Olur?

Fobilerin kesin bir nedeni bilinmemekte olup geçmiş deneyimlerle ilgisi olduğu düşünülmektedir. Fakat sadece geçmiş deneyimlerle de ilgili değildir. Toplumun yaklaşık %10’unda görülen özgül fobilerde her fobisi olanın geçmişte köpek tarafından ısırılması ya da asansörde kalması düşük bir olasılıktır. Bilinen bir diğer konu da; kişinin, ailesinde fobisi olan bir yakını varsa kendisinde de fobisinin olma olasılığının arttığıdır. Fobiler tedavi edilebilen hastalıklardandır. Psikiyatrik ilaçlarla da yanıt alınan fobilerin en etkili tedavisi psikoterapilerdir. Özellikle Bilişsel Davranışçı Terapiler en iyi sonuç veren terapilerdir.

Bu sayfayı paylaş

Şule Ataş, İstanbul doğumludur. Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Üniversite 2. sınıfta arkadaşları ile birlikte geliştirdiği “Gençlerle İyi Oluşa Doğru” isimli projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı‘nın onayıyla hayata geçmiştir. Meslek hayatına Psikolog olarak devam etmektedir.

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>