FLİKOSTON

Bu sayfayı paylaş

Psikoloji

Erteleme Davranışı : Neden Erteleriz?

Erteleme, hemen hemen hepimizin belli zamanlar hayatında yaptığı bir davranıştır. Bu erteleme davranışı hayat rutinimizde verimi düşürür.
Bu davranışı en sık uzun vadede yapılacak işlerimizde ortaya koyarız, yıl sonu ödevini tamamlamak, tez yazmak gibi.

Erteleme

Her durumda olduğu gibi bu davranışlarımız aşırıya kaçmadıkça ve günlük işlerimizi yapmamızı engellemiyorsa bir sorundan bahseldilmez, fakat erteleme davranışını alışkanlık haline getirdiğimizde hayatımızda sorun teşkil etmeye başladığında işte o zaman bir sorundan bahsedilir.

Ertelemeye Neden Olabilecek Faktörler

Umutsuzluk: Umutsuzluk hissettiğimizde yapacağımız işi yapma süremiz uzar da uzar. Umutsuzluk, sonucundan bir şey çıkmayacak düşüncesiyle daha da ertelemeye sebebiyet verir.

Depresyonda veya anksiyetesi olan kişilerde de erteleme davranışının olması daha muhtemeldir. Özellikle depresyonda olan kişilerde büyük ölçüde isteksizlik görülür bu da haliyle yapılan işi sürekli ertelemeye sebep olur.

Mükemmelliyetçilik: Kişi daha iyisini yapma düşüncesiyle hareket eder, yapmış olacağı işten tatmin olmaz daha fazlasını ister ve yapacağı işi erteleme eğilimine girer.

Eylemsizlik Prensibi

Eylemsizlik Prensibi: Bir fizik kanunudur. Eylemsizlik prensibi durdukça durmaya, hareket ettikçe hareket etmeye yatkın olma durumudur. Harekete geçmek yerine isteğin gelmesini beklemek yanlıştır bu nedenle önce harekete geçmek beraberinde zaten isteği de getirecektir. Bununla beraber biyolojik faktörler de troid bezi ile ilgili problemler, kansızlık gibi sağlık problemleri fiziksel olarak da bizi halsiz hissettirebileceği için ilk olarak biyolojik bir rahatsızlığın olup olmadığına bakılması gerekir.
Kişide erteleme davranışının sebepleri arasında gösterilen depresyon, anksiyete gibi herhangi bir psikolojik rahatsızlık varsa ikinci adım olarak bir uzmandan yardım alınabilir.

Kişide psikolojik veya biyolojik bir rahatsızlık yoksa uyku düzenini, yeme alışkanlıklarını düzene sokması istenir. Aynı zamanda spor bizi dinç de tuttuğu için haftada 3-4 gün egzersiz yapılması istenir. Ayrıca sürekli etkileşimde bulunduğumuz insanlara da dikkat etmemiz gerekir, duyguların da bulaşıcı olduğunu unutmamalıyız.

Haftaya görüşmek üzere.

Bu sayfayı paylaş

Şule Ataş, İstanbul doğumludur. Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Üniversite 2. sınıfta arkadaşları ile birlikte geliştirdiği “Gençlerle İyi Oluşa Doğru” isimli projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı‘nın onayıyla hayata geçmiştir. Meslek hayatına Psikolog olarak devam etmektedir.

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>