Bu sayfayı paylaş

Gezi / Manşet

Zamanın Durduğu Şehir Edirne

Edirne Nerededir?

Coğrafya & İklim

Türkiye’nin en batısındaki şehirlerinden biri olan Edirne 41 40 kuzey paraleli, 26 34 doğu meridyeni arasında yer alır. Yunanistan ve Bulgaristan’a sınırdır. Edirne’de Meriç nehri, Tuna nehri, Arda nehri ve Ergene nehri bulunur. Edirne; Merkez, Keşan, Uzunköprü, İpsal, Meriç, Enez, Havsa, Lalapaşa ve Süloğlu olmak üzere 9 ilçeden oluşur. Bu görkemli şehir 88 yıl boyunca Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. İstanbul’un başkent olmasıyla birlikte eski önemini yitirse de idari, ticari ve kültürel merkez olarak kalmıştır. Edirne’de kış ayları soğuk, yaz ayları ise sıcak geçmektedir. Ekonomi tarıma dayalıdır. Buğday, şeker pancarı, pırasa ve domates en çok yetiştirilen ürünler arasında yer alır.

Gezilecek Yerler

Selimiye Camii

Selimiye Camii

II. Selim’in emriyle Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Osmanlı-Türk mimarisinin en büyük eseridir. Mimar Sinan Selimiye Camii için ‘ustalığımın eseri’ demiştir. Camii iyi olmayan bir zemin üzerine inşa edildiği halde yapısında çatlak dahi oluşmamıştır. Selimiye Camii’nin en güzel ve etkileyici yanı ise Edirne’nin her tarafından  görünür olmasıdır. Selimiye Camii, dünya çapında kültürel önemini 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek kazanmıştır. Selimiye Cami’nin tek kubbesi Allah’ın tek oluşunu, pencerelerin 99 tane oluşu ise Allah’ın 99 ismini simgeler. Sanal Geziden Selimiye Camiyi buradan görebilirsiniz.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı

Şehrin merkezinde yer alan yapı Sadrazam Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Ön kısımda 21 adet dükkanla iki kapısı bulunmaktadır. Sıra sıra dükkanlar kervansarayın hareketli olmasında önemli bir rol oynar. Yapı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından birkaç
defa restore edilmiştir. 1980 yılı Ağa Han Mimarlık Ödülüne layık bulunmuştur. Sanal Geziden Rüstem Paşa Kervansarayını buradan görebilirsiniz.

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

II. Mahmud ve Sultan Abdülmecit döneminde inşa edilen yapı bugün hala varlığını sürdürmektedir. Köprünün uzunluğu 263 metre genişliği ise 7 metredir. Günümüzde kafeterya olarak da hizmet etmektedir. Sanal Geziden Meriç Köprüsünü buradan  görebilirsiniz. 

Hıdırlık Tabyası

Hıdırlık Tabyası

Hıdırlık Tabyası şehrin 1800 metreyi bulan büyük tabyasıdır. 6 bölümden oluşur. Bunlar; Nizamiye Ana Giriş Binası, Koğuş Binası, Topçu Odaları,
Topçu Bataryaları, Hendek ve Avludur. (Tabya: bir yerin savunulması için özel olarak yapılmış istihkam)

Enez Kalesi

Enez Kalesi

Balkanlardan gelen barbarları önlemek amacıyla yapılmıştır. Duvardaki yapılardan yola çıkılarak Bizans öncesi döneme ait bir yapı olduğu düşünülmektedir. Meriç nehrinin denize döküldüğü yerdedir ve etrafı surlarla çevrilmiştir.

Karaağaç Tren İstasyonu

Karaağaç Tren İstasyonu

Karaağaç beldesinde bulunan bu istasyon II. Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır. Tren garı olarak inşa edilen yapı günümüzde Trakya Üniversitesi’nin Rektörlük Binası olarak hizmet vermektedir. I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle güzergahı değiştiği için kullanılmamıştır.

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne Arkeoloji Ve Etnografya Müzesİ

Müze 13 Haziran 1971’de açılmıştır. Müzede sergilenen eserlerin birkaçı Prehistorik Dönem’den kalmadır. Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinden
eserler de yer almaktadır. Para koleksiyonları ve çok sayıda heykeller, setler, toprak ve cam bu müzede sergilenir. Sanal Geziden Edirne Müzesini buradan görebilirsiniz. 

Bu sayfayı paylaş

Bahar Aydın.19 yaşında, İstanbul doğumlu. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde öğrenim görmekte.

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>