Bu sayfayı paylaş

Genel / Gezi / Manşet

Mavi ve Yeşilin Şehri Trabzon

Trabzon Nerededir?

Coğrafya & İklim

Trabzon

Trabzon, Karadeniz Bölgesinde yer alan ve eski ticaret limanlarından biridir.Batısında Giresun, doğusunda Rize, güneybatısında Gümüşhane, güneydoğusunda ise Bayburt yer almaktadır. Trabzon dar bir sahil şeridine sahip olmakla birlikte denize paralel ve dağlık bir arazi üzerindedir. Şehrin nemli bir iklimi vardır. Yazları serindir, kışları ılıktır ve her mevsim yağışlıdır. Bol yağış alan bu şehirde gür bitki örtüsü vardır. Ormanlara 2300 m yüksekliğine kadar rastlanır. Toprakların % 45’i orman % 33’ü  ekili-dikili alanlardan ve geri kalanı ise meralardan oluşur.
Trabzon’da; Değirmendere, Yanbolu, Fol , Ağasar, İskefiye, Kalenima, Karadere, Sürmene, Baltacı dereleri gibi birçok dere bulunur.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

  • Sümela Manastırı
SÜmela Manastiri

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere köyünde bulunan Sümela Manastırı dik bir yamaçta kurulan görkemli bir yapıdır. Konumu itibariyle yemyeşil bir manzaraya hakimdir. Manastırın sağ giriş tarafında bir kütüphane sol giriş tarafında ayazma (Rumların kutsal saydıkları kaynak, pınar ya da kuyu) yer alır. Su içilebilecek kadar temizdir. Aşağı bölümde mutfak ve doğal çeşme bulunur. Manastırdaki fresklerin hala sapa sağlam bulunmasının sebebi ise 1740 yılında restore edilmiş olmasıdır. Yerden yüksekliği 1150 metre dağların arasında inşa edilmiştir. M.Ö. 365-395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilir. Sümela Manastırı Trabzon’un simgelerinden biri olup turizme büyük bir katkı sağlamaktadır. Sümela Manastırı’nı bu linke tıklayarak gezebilirsiniz.

  • Uzungöl
Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı mahallede bulunur. Doğal afet sonrasında Solaklı Deresi’nin önünün kapanmasıyla oluşan heyelan set gölüdür. Uzungöl’ün çevresi ormanlarla kaplıdır. Bitki ve ağaç bakımından ise zengindir. Uzungöl 1989 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiştir. 

  • Trabzon Ayasofya Müzesi
Trabzon Ayasofya Müzesİ

1204 yılında Kral l.Manuel tarafından 1250-1260 arasında yaptırılmıştır. 1461 yılında Trabzon fethedildikten sonra Kürd Ali Bey tarafından kiliseye minber eklenerek camiye dönüştürülmüştür. 1964 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından müze haline getirilmiştir. 2013 yılına ibadete açılmıştır. 

Trabzon Ayasofya Müzesİ
  • Akçaabat
Akçaabat

Doğu Karadeniz’in tarihi oldukça eskilere uzanan önemli yerlerinden biridir. Trabzon’un en büyük ilçesi olan Akçaabat horon, köfte ,süt ve süt ürünleri meşhurdur. Tarihi dokusuyla turizme katkısı vardır.

  • Kadırga Yaylası
Kadırga Yaylası

556 yıldır ayakta duran çatısız cami bu yaylada bulunur. Gümüşhane ve Trabzon sınırında yer alan rivayete göre Fatih Sultan Mehmet’in namaz kıldığı bu yaylada günümüzde de binlerce insan ibadet etmektedir.

  • Sis Dağı
Sis Dağı

Trabzon ve Giresun illeri sınır bölgesinde yer alır. Aladağların en yüksek tepesidir. Temmuz başına kadar karlar erimez. Sis Dağı ”°C Statüsünde Milli Park” Olarak korunmaya alınmıştır. Oba ve köylerden gelenler Sis Dağı şenlikleri yapılmaktadır. 

Not: Fotoğraflar Zeynep Sude Özkan’a aittir.

Bu sayfayı paylaş

Bahar Aydın.19 yaşında, İstanbul doğumlu. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde öğrenim görmekte.

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>