Bu sayfayı paylaş

Genel / Gezi / Manşet

Karadeniz’in İncisi Sinop

Sinop Nerede?

Coğrafya & İklim

Sinop Merkez

Sinop,Karadeniz Bölgesi’nin ortasında ve en kuzeyinde yer alan Boztepe Yarımadası’nın en dar kesiminde yer alan şehir Karadeniz’in en güzel limanlarına sahip ve bölgenin en eski şehirlerinden de biridir. Sinop batıda Kastamonu, doğuda Samsun , güneyde Çorum illeri ile sınırlıdır. İklimi yağışlı bir bölge olduğu için çay ve dereleri çoktur. Ormanlar ve bitki örtüsü zengin ve çeşitlidir. Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gezde, Saraydüzü ve Türkeli şehrin ilçeleridir.

Sinop’ta Gezilecek  Yerler

1) Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu

Tam bir doğa harikası. Merkeze yaklaşık 14 km uzaklıkta bulunan Hamsilos Koyu, İnceburun üzerinde bulunan bir koydur. Ria tipi kıyı oluşumunun en güzel örneğidir. Bitki örtüsü zengin bir biyo çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanda; yabani karanfil, Kastamonu soğanı, deve dikeni, teke sakalı, sütleğen, Sinop çiğdemi gibi endemik türü bulunmaktadır. Kuşlar açısından da barınmak ya da göç amaçlı tercih ettikleri bir alandır.

2) Sinop Tarihi Cezaevi

Sinop Tarihi Cezaevi

Bu cezaevi yaklaşık 4000 yıl önce Gaskalıların yaşadığı dönemde yaptırılmıştır. Grek, Bizans ve Roma uygarlıkları tarafından kullanılmıştır. 1887 senesinde çoçuk hapishanesi, kadın koğuşu, hamam gibi ek binalar eklenmiştir. Üç yanı denizle çevrili olduğundan yüksek nem oranına maruz kalan mahkumların çoğu cezası bitmeden yaşamını yitirmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye çevrilmiştir. Müzeye giriş ücreti 5tl’dir. Yılda ortalama 260 bin kişi ziyaret etmektedir.

3) Sarıkum Plajı

Sinop Sarikum Plaji

Sinop’taki en uzun plaj (4km) Sarıkum Köyü’ne yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Plajın ismi göl ve denizin birleştiği yerde sarı renkteki çöl kumundan geliyor. Lagün gölü olarak tanımlanan Sarıkum kaynak sularla beslenip 30km bir bağlantı ile Karadeniz’e karışır.

4) Şahin Tepesi

Sinop Sahin Tepesi

Ziyaretçiler tarafından sıkla uğranmakta olan bu yer şehrin manzarasını net bir şekilde gözler önüne seriyor.

5) Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop Tatlica Selaleleri 2

Sinop’a yaklaşık 30 km uzaklıktadır. 1997 yılında keşfedilmiş büyüklü küçüklü yirmi sekiz tane şelaleden oluşur. Kademeli bir şekilde akan su dinlendirici bir etki yaratıyor.

6) Erfelek Barajı

Sinop Erfelek Baraji

Sinop’ta içme suyu ve sulama amacı ile 1995-2004 yılları arasında yapılmış bir barajdır.

Şehir ile ilgili belgesele buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Fotoğraflar Melike Güzeler’e aittir.

Bu sayfayı paylaş

Bahar Aydın.19 yaşında, İstanbul doğumlu. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde öğrenim görmekte.

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>