FLİKOSTON

Bu sayfayı paylaş

Gezi

Aşıklar şehri Paris

Bonjour a tous! Bugün Fransa’nın başkenti Paris’deyiz. Gözleriniz de kalp kalp emojiler oluşmuş olmalı çünküüü aşıklar şehrindeyiz😍 Ben bu şehre aşıklar şehri denilecek ne var asla anlamadım, anlamıyorum aslında romantik biriyimdir de neden böyle oldu anlamadım 😅

Eiffel

Neden Aşıklar Şehri?

Aşıklar şehri denilmesinin başlıca sebepleri şehirde gizlenmiş aşk hikayeleri, sokakların aşırı romantikliği ve her yerde öpüşen çiftlermiş  (bu üç sebebe göre benim gezdiğim birçok yere aşıklar şehri demem gerekirdi de neyseee ortalığı karıştırmayayım şimdi 😉 ). Sen nehri üzerine kurulmuş olan Paris Fransa’nın başkenti ve 2,1 milyon nüfuslu şehridir.  Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris ‘Işık şehri’ olarak da anılmaktadır. Gezintiye Fransa’nın simgesi Eyfel kulesi ile başlayalım. Fransız hükümeti, Fransız Devrimi’nin 100. Yılını kutlamak amacıyla anıt bir yapı inşa ettirmek istemiş ve bir proje yarışması düzenlemiştir. Yarışmayı kazanan tasarımcı Alexandre Gustave Eiffel olmuştur yani kule ismini tasarımcısından almaktadır. Kulenin ağırlığı yaklaşık 10 bin ton olup 3 katlıdır ve her katından seyir mevcuttur. Aslında kule yapılırken 20 sene sonra kaldırılacak şekilde planlanmış ancak turistlerin yoğun ilgisinden dolayı devamlı kalmasına karar verilmiştir. Eyfel kulesine hayran olan birçok insan var ama tabi ki hayran olanlar kadar nefret edenlerde yok değil bakınız William Morris. Kendisi koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer onun altı diyerek günlerini sürekli kulenin altında geçirmiştir. İşine karışmak gibi olmasın ama sence de biraz fazla abartmamış mısın Williamcığım 😊

Eiffel Uzaktan

Nazım, Bedri Rahmi, Cemal Süreyya ve Eiffel Kulesi

Kuleyi bizden de yorumlayanlar var tabiii. Nazım Hikmet kuleyi çelik bir zürafaya, Cemal Süreyya ise A harfine benzetmiştir. Bedri Rahmi Eyüboğlu ise şiirlerinde Eyfel kulesi ile Galata kulesini evlendirmek istemiştir. Ne alaka ben hiç anlamadım 🤷  Hikayesini bilen varsa yorum olarak bekliyorum lütfeeen! Eyfel’e çıkma sırası Ankara’ya kadar uzandığı için çıkmamıştım ama sanmayın ki Paris manzarasını yükseklerden görmedim. Montparnasse gökdeleninin 56. katında bütün Paris ayaklarınızın altında. ‘Sırf Paris manzarası izlenecek diye şehrin yapısını katletmeye gerek var mıydı’ söylemleri ile bu yapıdan da nefret edenler oldukça fazla.

Sacre Coeur

Eyfel’den sonraki durağımız ünlü ressamlar tepesi olarak da bilinen Sacre Coeur bazilikası. Beyaz yapısı ve kubbeleriyle Paris’in simgelerinden birisi olmuştur. Kalker taşından inşa edilmiştir bu sebeple kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahiptir. Bizans ve Roma mimarisiyle inşa edilen bazilikanın ön kısmında Hz İsa ve Aziz Louis heykelleri vardır. Etkileyici iç ve dış mimarisi dışında harika bir manzara ve ortama da sahip.

Notre Dame

Alevler İçinde Notre Dame

Dünyanın en bilinen katedrallerinden biri olan Notre Dame 2019 yılında bir yangınla büyük zarar gördü biliyorsunuz 😢  Yazarı Victor Hugo olan dünya edebiyatı kitaplarından Notre Dame’ın kamburu kitabıyla de ünlenen katedral, Paris’in en eski yerleşim yerlerinden Sen nehri üzerindeki Cite adası üzerinde yer alıyor. Fransız gotik mimarisi ile inşa edilen katedralin yapımı da oldukça uzun, yaklaşık 200 yıl sürmüş. Katedral şu an yangın sebebiyle restorasyonda ve tahminen 2024 yılına kadar da kapalı olacakmış, gözyaşları pıt pıt 😢  Mimarisi çok çok güzel bir katedral, ünlü olduğu kadar var gerçekten.

Louvre

Paris denilince akla ilk gelen gezi noktalarından birisi de Louvre müzesi. Oldukça geniş bir alana sahip olan müze aynı zamanda dünyanın en büyük müzesi ünvanına da sahip. Müze içerisinde 350 bini aşkın eser yer alıyor. 350 bin eserin tamamı tahmin edebileceğiniz üzere 1-2 günde gezilip görülemez, düzenli olarak yılda en az 2 kez falan Paris seyahati düzenlemeniz gerekir (müze meraklılarını iflas ettirmek için birebir fikirler veriyorum maşallah bana 😄). Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa adlı eseri de bu müzede sergileniyor. Ben müzeyi gezmedim o yüzden Mona Lisa’nın gözleri siz ne yöne giderseniz o yöne mi bakıyor bilgisini veremiyorum ama Mona Lisa’nın farklı bir versiyonu gezerken büyük keyif aldığım Gaziantep’te bulunan Çingene Kızı mozaiği Zeugma müzesinde sergileniyor. Bakışlarındaki hüzün ve yapımında kullanılan teknikler nedeniyle Gaziantep’in Mona Lisa’sı olarak anılıyor. Zeugma mozaik tablosunun gözleri siz ne yöne giderseniz o yöne bakıyor kesin bilgi yayalım 😄  Paris yazısının şarkısı ise çok sevdiğim bir şarkıcı olan Zaz’dan Je Veux olsun o zaman.

Bir sonraki gezi rotasında görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Bu sayfayı paylaş

Ankara doğumlu Leyla Merve Özer Bahçeşehir Üniversitesi Çevre mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında ise Marmara Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünde Yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

1 Yorum

  1. Paris ancak bu kadar güzel anlatılırdı gerçekten tebrik ederim 🙂

    Yanıtla

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>