Bu sayfayı paylaş

Diğer / Haber

Şehir Hastanesi, Çam ve Sakura Ağacı

çam ve sakura

Bugün Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi video konferans yöntemiyle Japonya Başbakanı Şinto Abe, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuşmasıyla açılışı gerçekleştirildi. Erdoğan’ın “Burası sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacak. Milletimizle beraber İstanbul Havalimanı ile yakınlığı ile yabancı misafirlerimize de hizmet verecektir. Bu şu demektir artık İstanbul uluslararası bir sağlık merkezi haline gelmiştir” sözleriyle önemi vurgulanan hastanenin ismi de manidar.

Çam ve sakura ağacı neyi sembolize ediyor?

Kültürümüzde önemli bir yeri olan çam ağacı, bereket ve bolluğu sembolize etmesinin yanında dayanıklılığı da sembolize etmektedir. Toprağa kökleriyle bağlanan çam ağacı 100 ile 1000 yıl arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Tıpkı çamın Türk kültüründeki yeri gibi hatta daha kutsi bir anlam tayışmaktadır Sakura ağacı. Japon kültüründe önemli bir yeri vardır. Türkçe ismine çoğumuz aşinayızdır: Kiraz Ağacı. Yeniden doğuşun sembolü olan Sakura ağacı, aynı zamanda hızlı ölümü ve mükemmel güzelliği de sembolize etmektedir.

Samuray tarzı bir yaşamı kabullenmiş olan bir Japon için Sakura çiçeği, hiç solmadan yere düşmesi ile kişiye daima ölümü hatırlatan felsefi bir boyutu vardır. Tıpkı Türk kültüründeki ‘ölmeden ölünüz’ felsefesinde olduğu gibi. Bu durum iki kültürdeki ölüme bakıştaki paralelliği de göstermektedir. Hastane inşasında iki ülke arasında kurulan ortaklığın böyle de bir sembolizmi ifade ettiği düşünülmektedir.

Bonn’da Kiraz Çiçekleriyle (Sakura Ağaçlarıyla) Dolu Yerlerde gezmek için küçük bir gezi rehberi:

https://flikoston.com/dunya-hali/bonnda-pembe-cicekli-agac-tuneller/

Bu sayfayı paylaş

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>