Trabzon Nerededir?

0
Share

Coğrafya & İklim

Trabzon, Karadeniz Bölgesinde yer alan ve eski ticaret limanlarından biridir. Batısında
Giresun,doğuda Rize,güneybatıda Gümüşhane,güneydoğuda Bayburt yer almaktadır.Trabzon dar bir sahil şeridine sahip denize paralel ve dağlık bir araziye sahiptir.Şehir nemli bir iklime sahip yazları serin,kışları  ılık her mevsim yağışlı geçer.Bol yağış alan bu şehirde gür bitki örtüsü vardır.Ormanlara 2300m yüksekliğine kadar rastlanır..Toprakların %45 orman % 33  ekili-dikili ve geri kalanı ise meralardan ibarettir.
Trabzonda;Değirmendere,Yanbolu, Fol ,Ağasar, İskefiye,Kalenima, Karadere, Sürmene,Baltacı ve birçok dere bulunur.

Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere köyünde bulunan Sümela Manastırı dik bir yamaçta kurulan görkemli bir yapıdır. Yemyeşil manzarasına hakim bir konumdadır. Manastırın sağ giriş tarafında bir kütüphane sol giriş tarafında ayazma ( Rumların kutsal saydıkları kaynak, pınar ya da kuyu ) yer alır. Su içilebilecek kadar temizdir. Aşağı bölümde mutfak ve doğal çeşme bulunur. Manastırdaki freskleri sağlam bir şekilde olmasının sebebi ise 1740 yılında restore edilmiş olmasıdır. Yerden yüksekliği 1150 metre dağların arasında inşa edilmiştir. M.Ö. 365-395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilir. Sümela Manastırı Trabzon’un simgelerinden biri olup turizme  büyük bir katkısı vardır.

Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı mahallede bulunur. Doğal afet sonrasında Solaklı Deresi’nin önü kapanmasıyla oluşan heyelan set gölüdür. Uzungöl’ün çevresi ormanlarla kaplı bitki ve ağaç bakımından zengindir. Uzungöl 1989 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiştir. 

Trabzon Ayasofya Müzesi

1204 yılında Kral l.Manuel tarafından 1250-1260 arasında yaptırılmıştır. 1461 yılında Trabzon fethedildikten sonra Kürd Ali Bey tarafından kiliseye minber eklenerek camiye dönüştürülmüştür. 1964 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından müze haline getirilmiştir. 2013 yılına ibadete açılmıştır. 

Akçaabat

Doğu Karadenizin tarihi oldukça eskilere uzanan önemli yerlerinden biridir. Trabzon’un en büyük ilçesi olan Akçaabat horon, köfte ,süt ve süt ürünleri meşhurdur. Tarihi dokusuyla turizme katkısı vardır.

Kadırga Yaylası

556 yıldır ayakta duran çatısız cami bu yaylada bulunur. Gümüşhane ve Trabzon sınırında yer alan rivayete göre Fatih Sultan Mehmet’in namaz kıldığı bu yaylada günümüzde de binlerce insan ibadet etmektedir.

Sis Dağı

Trabzon ve Giresun illeri sınır bölgesinde yer alır. Aladağların en yüksek tepesidir. Temmuz başına kadar karlar erimez. Sis Dağı ” °C Statüsünde Milli Park ” Olarak korunmaya alınmıştır. Oba ve köylerden gelenler Sis Dağı şenlikleri yapılmaktadır.

Trabzon hakkındakı fotoraflar  arkadaşım Zeynep Sude Özkan aittir.

Related Posts
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share