Bu sayfayı paylaş

Editörün Seçtikleri / Sektör

Mezuniyet Sonrası İş Arama Süreci

Isgorusme

Saygıdeğer Flikoston okuyucuları,

Bu haftaki yazımızda yeni mezun olan öğrencilerin yaşadığı duyguları ve yapmaları gereken şeyleri birkaç konu başlığı altında paylaşmak istiyorum.

Genelde yeni mezun olmuş üniversite öğrencileri okul bitince iş piyasasında birçok imkanın kendilerini beklediğini ya da bir iş yerinde şef, yönetici hatta müdür olarak iş başı yapacakları hayalini kurarlar. Sonrasında iş arama sürecine girdiklerinde ise hesapların böyle olmadığını en canlı haliyle gerçek hayat ile karşı karşıya kaldıklarında görmekte ve yaşamaktadırlar. Yaşadığımız çevrede de bu örneklerle her gün karşılaşmaktayız.

İşsizler ordusuna katılanların önemli bir bölümünün üniversite mezunları olması yalnızca ülkemizde olan bir sorun olmamakla birlikte, küresel boyutta yaşanan önemli problemlerden biridir. İş aramakla geçen haftalar ve kimi zaman da aylar içinde bir türlü sonuç alamadığı için zayıf olan umudunu kaybeden üniversite mezunu gençlerin sayısı yabana atılamayacak kadar fazladır. Üniversite mezunlarının tüm bu süreci mümkün olduğunca kısa bir süre içinde atlatması ve bu olumsuzlukların umutsuzluğa neden olacak şekilde yaşanmaması için yapabileceklerinin başında doğru motivasyon kaynağını bulmak gelmektedir. Bunu yapmanın en önemli  şartı ise kişinin  kendini tanımasıdır. Üniversite hayatı boyunca eğitim alınan konular hakkında ne tür bir uzmanlığa sahip olduğunu, mesleğinin hangi özel branşlarında daha yetenekli olduğunu bilmeyen, ekip çalışması konusundaki kapasitesinin ve daha onlarca farklı özelliğinin farkında olmayan bir yeni mezunun doğru iş fırsatlarına başvurarak avantaj sağlaması da mümkün değildir. Bunlardan dolayıdır ki kişinin kendini iyi tanıyarak analiz etmesi şarttır.

Mezun

Mesleki Anlamda Eksilerin Masaya Yatırılması

İşe alım sürecinde onlarca ve bazen de yüzlerce adayın arasından kolayca sıyrılabilmek pek de kolay olmamasına rağmen, bunun başarabilmesinin sırrı aslında başvurunun çok öncesinde saklıdır. Bu aşamada üniversite yıllarının doğru şekilde değerlendirilmesi ciddi manada önem taşımaktadır. Birçok mesleki eğitim sürecine katılmış ve CV satırlarında da birkaç tane dahi olsa sertifika ismi bulunan bir yeni mezun ile tek özelliği üniversiteyi bitirmek olan bir yeni mezun aynı kefeye konmayacaktır. Bu doğrultuda her gencin kendini tanıma sürecine öncelikle sahip olduğu özellikleri tanımlamakla ve sonrasında da muhakkak eksilerini masaya yatırmakla başlaması gerekir. Rasyonel bir tutumla gencin iş başvurularına başlamadan önce eksilerini doğru şekilde belirlemesi ve bu eksileri birer artıya dönüştürmek için neler yapabileceğini gözden geçirmesi, yaşanacak süreç için çok büyük öneme sahiptir. İstenen sektör ve pozisyonda kişinin kendisine avantaj sağlayacak “farklı” alanları saptaması, bu alanlar üzerinde kendini geliştirmeye çalışması da ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Şöyle bir örnek vermek gerekirsek; okuldan yeni mezun olmuş öğrencilere  güzel bir CV oluşturun ve aldığınız eğitimleri/sertifikaları yazın ya da mesleki eğitim programlarına katılım sağlayın diye bilgiler vermekteyiz. Fakat bu uyarıyı çok dikkate almadığını ve işe başvuracağı aşamada belge istendiği zaman bazı evrakların lazım olduğunu belirterek “ne yapmamız gerekiyor” diyenlerin sayısı haylice fazladır.

Mezuniyet Sonrası Deneyimsizliğin Üstesinden Gelme

Yeni mezun bir kişinin iş hayatına adım atarken ayağında pranga olarak taşıdığı en büyük sorun deneyimsizliktir. İş hayatının dolambaçlı yollarında birçok farklı süreçle karşı karşıya kalacak olan, ancak bu durumlarda ne yapılması gerektiğiyle ilgili fikri olmayan bir kişinin öncelikle bu dezavantajının “mümkün olduğunca” üstesinden gelmesi gerekir. Bu konuda ülkemizde pek çok üniversite mezununun düştüğü hataya düşmemek ve kısa süreli dahi olsa belirli pozisyonlarda çalışmayı kabul etmek büyük yarar sağlayabilir. Geçici dahi olsa çalışmak istenen sektörü ve pozisyonu ilgilendiren bir işte çalışmak, kişinin ilerleyen zamanlarda yapacağı iş başvurularında ciddi bir avantaja dönüşebilir. Her zaman başvurulan pozisyonda senelerce çalışmış olmanın gerektiğini düşünen gençler, bu nedenle mezuniyet sonrası yıllar geçmesine rağmen ısrarla aynı sektör ve pozisyonu zorlamaya çalışır. Bu durumda oldukça yetersiz bir CV ile başvuru yapmak kişinin işe alım sürecine bir artı sağlamazken, geçen aylar veya yıllar içinde başvurulan sektörü alakadar eden farklı alanlarda kısa süreli de olsa çalışmış olmak beklenenden de daha fazla yarar sağlayacaktır. Şüphesiz bu geçici işlerin niteliği, firmanın ismi ve kariyer planlarını ilgilendiren pozisyonla olan ilgisi de oldukça önemlidir.

Isarama 1

Maalesef yeni mezun gençler ısrarla mezun oldukları bölümler ile alakalı işleri yapmak için inat etmekteler, fakat sektörün o alanda boşluğu var mı yada olacak mı diye düşünmemekteler. Herkes elbette ki kendi mesleğini yapmak ister, fakat kendi mesleğini yapamayan o kadar çok da insan var ki! Maalesef iş hayatına bir yerden başlamak gerekiyor. Sonraki aşamalarda ise gerçek manada mesleğini ilgilendiren firmalarda görev yapar duruma gelinebilir. Boş kalan adaylar dura dura atıl duruma düşerler ve sonrasında da kendilerine olan güvenleri kalmaz.

İşin özü şudur ki mezun olduktan sonra iş hayatına bir yerlerden başlamak, kendine olan güveni kazanmak ve eksilerimizi artı hale getirmek gerekmektedir.

Bu sayfayı paylaş

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>