Bu sayfayı paylaş

Yerele Kulak Ver

Beykoz Çankırılılar Derneği

Merhaba sevgili Flikoston okuyucuları…

Sizlerle hasbihalimize başlamadan önce size Bilal Karabacak kimdir öncelikle bahsetmek isterim.

1986 yılından beri vakıfçılık/dernekçiliğin içindeyim. 2012 yılında kurucu başkanı olduğum Beykoz Çankırılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde başkalığımıza devam ederken Beykoz’da bulunan Beykoz Dernekler Birliği il ve bölge dernekler birliği başkanlığını devam ettirmekteyim.

Bu vesileyle bizlere söz hakkı tanıyan ve yayın hayatına daha yeni başlamış Cüneyt beye ve ekibine çok teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Rabbimden hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Dedesi 1934 yılında Beykoz’a yerleşen ve 45 senedir Beykoz’da yaşayan bir kardeşiniz olarak, yazı hayatıma “Beykoz” konusuyla başlangıç yapmak istedim.

Eski Beykoz; tertemiz denizi ve yemyeşil ormanlarıyla insana huzur veren sayfiye yeriydi. Hala da öyle…

Ecdadımızın, aynı sokakta birkaç medeniyeti ve dini bir arada yaşatan hoşgörüsüyle yoğrulmuş Beykoz, aslında İstanbul’daki Anadolu’ydu.

Eski Beykozlular; sokağa çıktığında birbirini tanıyan, selamlaşan, hasbihal eden, bahçeli ahşap konaklarda ve az katlı bitişik nizam evlerde komşuluklarını doyasıya yaşatan samimi insanlardı.

Beykoz’un temiz havasını ve serin kaynak sularını içine çekenler; sevgi, saygı ve hoşgörü iklimini de ta ciğerlerinde hissederlerdi.

Bir zamanlar birçok spor dalında üç büyüklere kök söktüren Beykozsporlu olmak büyük gururdu.

Tüten bacalarıyla Beykozlunun emeğini dünya markasına dönüştüren Paşabahçe Cam Fabrikası, Kundura Fabrikası, Tekel Fabrikası ve tersaneler; aynı zamanda buralara ürün yetiştiren binlerce atölye ve on binlerce insanın istihdam kapısıydı, sevdasıydı… Şimdi, belki Beykozlunun geleceği turizm ve hizmet sektöründe…

Beykoz ve Küçüksu çayırlarında tüten mısır kazanları eşliğinde kıyasıya oynanan mahalle maçlarını, çocukların koşturmalarını ve Şahinkaya’da uçurtma uçurmalarını özledik… 

Martılar hala Beykoz semalarında süzülüyor, eski günleri hatırlatırcasına…

Onçesmelerin yazın buz gibi kışın buharlı akan o gürül gürül acı suyundan içtik ve Beykozlu olduk bir kere… Ama Beykozlu olmanın kıymetini ne kadar bilebiliyor ve ne kadar anlıyoruz?

Daha sonraki yazılarımızda buluşmak üzere Beykoz gibi samimi ve hoşgörülü kalın. Sağlıcakla kalın.

NOT: Allah şu covid-19 virusden önce ülkemizi ve tüm insanları bir an önce kurtarsın. Dünyada eşsiz olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın yüzüncü yılı kutlu olsun. Gelen 11 ayın sultanı ramazan-ı şerifin de sağlkla huzurla beraberce oruçlarımızı tutmak nasip eylesin. Şimdiden gelecek olan ramazan bayramı tüm islam alemine mübarek olsun hayırlı ramazanlar.

Bu sayfayı paylaş

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>