Bu sayfayı paylaş

Yerele Kulak Ver

Beykoz Batum Gürcü Kültür Derneği

Beykoz Batum Gürcü kültür derneği

 

‘Batumi adjara’dan göç etmiş Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yerleşip yurt edinmiş

Türkiyeli Gürcülerin, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) sonrasında anavatanlarını bırakarak Türkiye’ye göç ettikleri süreçte, bir takım (inançsal, sosyolojik ve psikolojik) gerekçelerle sonradan kendilerine verdikleri isimdir. Bugün itibarıyla Türkiye’deki Gürcülere yani bizlere ‘’Çveneburiler’’ derler.

Bugün artık Çveneburi, bizlerin, yaşadığımız coğrafyadan, Türk kültürüyle karışarak farklılaşan kültürümüzden dolayı oluşan bir Jeo-Sosyo-Kültürel alt kimlik adıdır. Üst kimliğimiz Türkçedir.

Sonuç, (Bölgesel-Sosyo-Kültürel) alt kimlikle, dünyadaki tüm Gürcülerin (Bölgesel ya da Sosyo-Kültürel) adları

Çveneburi olmak

Çveneburi Türkiye Gürcüsüne verilen isimdir. Çveneburi diyen yine ”Ben Gürcüyüm’’ diyor ama sadece bölgesel adını kullanıyor.  Ayırt edici bir Bölgesel-Sosyo-Kültürel özelliğini dile getiriyor sadece ”Ben Çveneburi’yim” derken.  Tanımı, bizleri, Jeo-Sosyo-Kültürel ve inançsal bağlamda, diğer dünya Gürcülerinden karakteristik olarak ayırmaktadır. 150 yıldır yaşadığımız yeni vatanımız Türkiye Cumhuriyetidir.

Dernek Başkanı ALİ KEMAL KILIÇ

1976 senesinden beri Beykoz kütüğüne kayıtlıyım. Üç çocuğum var iki erkek bir kız. Oğlum evli bir torunum var, kızıms nişanlı. Uzun Zaman esnaflık yaptım. Dedelerim 1877-78 Osmanlı rus savaşından sonra Rusya’nın bu bu bölgeleri işgal etikten sonra kominist sistemin altında yaşamayı kabul etmeyerek

Aslen Batum adjaradan göç etmiş. İstiklal gazisi REYİS MEMET KILIÇ’ın torunuyum. Dedelerimizin ilk geldikleri yer RİZE/Pazar daha sonra GİRESUN/Bulancak’ın TEPEÖĞREN köyüne yerleşmişler. 1976 senesinden beri İstanbul Beykoz kütüğüne kayıtlıyım. Geniş bir sülalemiz var. Sülalemizin yaşadığı yerler; RİZE/Pazar, GİRSUN/Bulancak, ADAPAZARI/Karasu, KOCAELİ BURSA ve İSTANBUL/Beykoz.

Derneğimiz

Derneğimizin Merkezi Beykoz/YALIKÖY’de bulunmaktadır. Derneğimizin kuruluşu 1997 yılıdır. Kuruluş amacımız; Batum ve havalisinden göç etmiş Anadolu’muzun çeşitli bölgelerine yerleşmiş yurt edinmiş şahısların

evlatları olarak geliş nedenlerini araştırmak ve gelenek-göreneklerimizi, örf ve adetlerimizi, kültürümüzü yaşatmak amacıyıla kurulmuştur. Derneğimizin tüzüğü uluslararası standartlarda düzenlenmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında şube ve temsilcilik açabilecek konumdadır. Batumda bir temsilcilik şubemiz vardır. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden derneğimize üye olmuş hemşehrilerimiz vardır. Dernek üye sayımız 366’dır. Yönetim kurulu asil sayımız 18’dir. 5 başkan yardımcısından oluşmaktadır yönetimimiz.

Faaliyetlerimiz

Sayısız blr çok kültürel faaliyetlere imza attık. Bunlardan bazılarını özetlemek gerekirse;

  • Dil ve kültürümüzü  yaşatmak amacıyıla GÜRCÜ dil kurslarını açtık
  • (Dil Kurslarımız Beykoz halk eğtim merkezinde yapılmaktadır)
  • Yemekli kültür geceleri yaptık
  • Denek lokalinde üyelerimizin talebi doğrultusunda periyodik olarak bir araya getirmek için yemekli ve kahvaltılı etkinlikler  yapıyoruz
  • Ramazan yardımları
  • Yardım ve muhtaç kimselere gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda yardımlar düzenledik
  • Festival ve çeşitli organizasyonlara aktif olarak yer aldık

[Rich_Web_Slider id=”2″]

5 dönemdir dernek başkanıyım. Benim dernekçilk anlayışım bizler nereli okursak olalım önceliğimiz başta memleketimiz sonra Beykozumuz anlayışıyla hareket ediyoruz. Sözlerime burada son verirken bizlere bu sayfa aracılığıyla sesimizi sizlere ulaştıran Flikoston ailesine sonsuz teşekkürü bir borç biliriz. Sağlıcakla kalın.

Bu sayfayı paylaş

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>