Bu sayfayı paylaş

Dünya Hali / Editörün Seçtikleri / Haber

Amerika Karıştı: Protestolar Devam Ediyor

George Floyd isimli siyahi bir vatandaşın Minneapolis’te polis memuru Derek Chauvin(44) tarafından gözaltına aldığı sırada nefessiz bırakılarak öldürülmesi tüm ülkeyi karıştı. Ülkenin birçok şehrinde ise protestolar artarak devam ediyor.

Siyahi aktivist Tamika Mallory ise konuyla ilgili olarak; “Yağmacı olan sizlersiniz, yağmacılığı ve şiddeti sizden öğrendik. İnsanlarımızı öldüren polisleri tutuklayın” açıklamasında bulundu.

Protestolar sadece Amerika’yla sınırlı kalmadı. Son olarak İngiltere’de görülen protestolar Londra’da binlerce kişinin Amerika Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüş gerçekleştirmesiyle devam etti. Birçok ünlü isim de basın açıklaması yaptı. Almanya’da da protestolar görülmeye başlandı.

Protestolar sırasında birçok yerde “I can’t breathe – Nefes alamıyorum” yazısı görülmeye başlandı.

Protestolar devam ederken polisle ve göstericiler arasındaki gerilim ve şiddetin dozu arttı. George Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. California Oakland’da 7.500 kişi yaşananları protesto etmek için sokaklara döküldü. İki polis memuru ise vuruldu. İçlerinden biri hayatını kaybetti. Brooklyn’de çıkan gösterilerde ise New York Polis Merkezi’nin etrafı protestocular tarafından çevrildi. Başkent Washington’da ise göstericiler Beyaz Saray’ın çevresinde toplandılar. Amerika Başkanı Trump ise “Gizli servis dün gece Beyaz Saray’da harika bir iş çıkardı” diye Tweet attı. Protestolar esnasında yağmacılığın da başladığı kaydedildi.

Amerika’da şu ana dair 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Protestolar sürüyor.

Bu sayfayı paylaş

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>