Bu sayfayı paylaş

Bülten / Ekonomi / İş Dünyası

Yalın 6 Sigma Nedir?

“Yalın” ve “6 Sigma” verimlilik yönetiminde kullanılan en etkili iki kavram olup, bu iki kavramın birlikteliği, tüm şirketlerin, iş hayatında rekabetin artırılması, müşteri ihtiyaçlarının doğru saptanması, tüm ihtiyaçların rakiplerinden çok daha hızlı ve kaliteli analiz edilerek ekonomikliğin karşılanmasında izlediği yol ve yöntemlerdir.

Yalın üretim, tüm üretim unsurlarını kullanarak israfsız bir şekilde, en az kaynakla, minimum zamanda, en düşük maliyetle ve kaliteli bir şekilde müşteri taleplerine cevap verebilme felsefesidir. Yalın Üretim, çalışanların profesyonel anlamda daha çok yeteneğin geliştirilmesini ve bunu da bir takım ruhu çerçevesinde uygulamayı öngörür. Asıl amaç, işletmenin büyük çoğunluğunu oluşturan alt kadrolardaki çalışanların sorumluluk alması ve gelişim göstermesidir. Yalın üretim sisteminde israf, aşağıda açıklandığı gibi yedi kavram üzerine odaklanır.

6 sigma

6 Sigma, tüm iş süreçlerdeki değişkenliğin ve hataların azaltılmasını amaç edinirken; yalın üretim ise, katma değer yaratmayan süreçlerin, israfın azaltılması, akışkanlığın hızlandırılarak, ürünün teslimatına yönelik süreçlerin birleştirilmesi olarak belirtilmektedir.

1990’lı yıllar itibariyle “yalın üretim” ve “altı sigma” kavramları 2000’li yıllardan itibaren bir arada kullanılmaya başlanan entegre bir kavram olmuştur. Bu iki kavramın entegre olmasının ana sebepleri,

 • Şirketlerin karlılıklarını artırmak,
 • Katma değersiz işlerden uzaklaşarak, israfı önlemek,
 • Verimliliğe yönelmek,
 • Üretirken de müşteri isteklerini ön planda tutmak ve bir müşteri değeri yaratmak,
 • Ekonomikliği sağlamak,

olarak ifade edebiliriz. Eğer kavramı formüle edersek;

Yalın Altı Sigma = yalın üretimi destekleyen tüm araçları + altı sigmayı içine alan sistemler” diyebiliriz.

Yalın altı sigma, mevcut olan elde edilebilir tüm verileri matematik ve istatistik kullanmak suretiyle ve bilimsel yöntem mantığıyla üretim ve hizmetlerin iyileştirmelerini hedefleyen ekiplerle birlikte uzun süreli proje odaklı bir çalışmadır. Bu projeler, kuruluş stratejilerine, maliyetlerine ve müşteri beklentilerinin doğru saptanmasına odaklanmaktadır. Eğer müşteri beklentilerinde kalite anlamında iyileştirmeler yaptığımızda, müşterilerin beğenileri artarken, şirketlerin hurda ve fire sayıları azalıyor, verimlilik artarken, şirketlerdeki karlılıklar artıyorsa bu yalın altı sigmaya uygun bir durumdur. Eğer bu durumu formüle edersek;

Yalın altı sigmada sorunu çözmek için, ekipler kurulur, bu ekipler, proje yürütme ve problem çözmede yetkin ve uzmanlaşmış üyelerden oluşur. Yeşil kuşaklar projeye liderlik etmektedirler.

Bir araya gelen ekip üyeleri,

 1. Problemin tanımlanmasını,
 2. Problemin nasıl çözüleceğini,
 3. Bir problemle ilgili mevcut durumun analizinin nasıl yapılacağını,
 4. Elde edilecek verilerin nasıl anlamlandırılacağı

sorularına cevap bulmaya çalışırlar.

Yalın üretim ve altı sigmanın güçlü yönleri aşağıda özetlenmiştir.

Yalın altı sigma yöntemi, kısa dönemli, hemen gerçekleştirilip hayata geçirilecek projeler üretmez. Belli bir zaman, bilgi birikimi ile, analiz etmeyi ve verilerin anlamlandırılmasını gerektirir. Bu anlamda yapılacak iyileştirme ve projenin bir takım hedefleri bulunmaktadır.

 • Müşteri tatminin sağlanması ve artırılması,
 • Kusurların azaltılması,
 • Çıktıların iyileştirilmesi,
 • İş verimliliğinin ve yeteneğinin artırılması şeklinde özetleyebiliriz.

Yalın altı sigmanın uygulanabilmesi için şirketlerin, değişime açık olmaları, üst yönetimin desteğinin olması ve proje bitirildiğinde uygulanabilirliğinin ve projenin sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir.

Ayrıca yalın altı sigma mantığı, altı sigma metodolojisinde olduğu gibi, iş süreçlerinin ölçülmesini ve analizini yapar. Bu nedenle sadece kalite girişimi değil, aynı zamanda, bir iş girişimi ve yönetimi sürecidir. Bu süreç, hem ISO 9001 hem de Toplam Kalite Yönetim Sistemi’nden de etkilenmektedir. Bu projenin başarılı olabilmesi için tüm ekibin üzerine düşen görevleri en iyi biçimde yapması gerekmektedir.

Haftaya 6 Sigma konusuna kaldığımız yerden devam edeceğiz. Takipte kalın, sağlıcakla kalın!

Bu sayfayı paylaş

4 Yorum

 1. Sayın Eyüp Boyoğlu günümüzde
  geçerli olan ve yoğun bir şekilde tartışılan bu önemli kavramları çok sade bir dille açıklayıp anlattığınız için teşekkürler

  Yanıtla
  • Oldukça sade, anlaşılır ve net bir özet olmuş, tebrik ve başarılı çalışmalar iniz devamını dileriz.

   Yanıtla
 2. Oldukça sade, anlaşılır ve net bir özet olmuş, tebrik ve başarılı çalışmalar iniz devamını dileriz.

  Yanıtla

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>