Bu sayfayı paylaş

Bülten / Ekonomi / İş Dünyası

Türkiye’de ve Dünyada İşsizliğin Durumu ve Genç İşsizlik

iş hayatı

Çok kıymetli Flikoston okurları… Bundan sonra nefesimizin yettiği, dilimizin döndüğü, aklımızın erdiği ve kalemimizin yazdığı süre zarfı boyunca buradan sohbet havasında sizlerle düşüncelerimi paylaşmaya gayret göstereceğim. Sürç-ü lisan edersek şimdiden affola…

Sizlere yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere Türkiye ve Dünyadaki İşsizliğin Durumu ve Genç İşsizlik konularına değinmeye çalışacağım.

İşsizlik oranı ülke ekonomisi için ne kadar önemlidir?

İşsizliğin yüksek olduğu toplumlarda öncelikle gelir dağılımı bozulur. Bozulan gelir dağılımı ile zenginler daha zenginleşir, fakirler gün geçtikçe daha da fakirleşir. Yani gelir dağılımının dengeli bir şekilde olabilmesi için işsizlik oranının düşük olması gerekir ki o ülke kalkınmaktan geri kalmasın.

İşsizliğin yüksek olduğu toplumlarda sosyal güvenlik sistemi zarar görür, hatta iflas etmesi kaçınılmaz olur. Prim toplayacak çalışan sayısı az olduğu için gelirler düşecek, işsizlik ve sağlık ödemeleri artacağı için sistem sürekli açık verecektir. Açıkları kapatabilmek için devlet bütçesinden yapılan sürekli ek harcamalar yatırımın ve devletin diğer hizmetlerinin ertelenmesine sebebiyet verecektir.

Tabi gelir dağılımının bozulması toplum yapısında da sıkıntılara sebebiyet verir. Aile içi tartışmalar, cinayetler, hırsızlık, dilencilik, kolay para kazanma yöntemleri ve okulların önünde gençleri zehirlemek için çalışacak farklı insan yapıları türeyecektir. Bunlardan korunabilmek için bir takım harcamalar olacaktır, bu da ülke ekonomisine zarar verecektir.

Diğer bir konu da işsizi olan ailede büyük moral bozukluğu yaşandığı gibi aile dışında; arkadaş, komşu ve akraba çevresine de moral bozukluğu yaşatıp sosyal yapının zarar görmesine sebep olacaktır.

Genç nüfusa sahip olduğumuz için bazı ülkelerde de bizde yaşananın aksine işgücü açığı yaşanmaktadır. Yani işletmeler çalıştıracak personel bulamaz. Ekonomik ve sosyal açıdan bu da bir problemdir. Bu durum yatırımların verimli çalışmamasına sebep olacak dolayısıyla ekonomiye zarar verecektir. Yurt dışından göçlerle karşılanacak olan işgücü ihtiyacı ise beraberinde çeşitli kültürel ve sosyal sorunlar da getirecektir. Türkiye’den çoğu genç bu sebeplerden dolayı yurt dışında çalışmak, orada yaşamak için uğraşlar vermektedir. Bu da ister istemez beyin göçüne sebep olmaktadır

Türkiye’de aşağı-yukarı her yıl bir milyon genç iş gücüne katılmaktadır. Yani her yıl bir milyon gence iş bulmak zorundayız. Bulamadığımız zaman yukarıda özetlemeye çalıştığım sorunları yaşamak kaçınılmaz olur. Bununla alakalı olarak,sizlere bazı veriler ile açıklama yapmak isterim.

Türkiye’de TUİK verilerine göre 2020 ilk üç aylık işsizlik oranları açıklanmıştır. Bu veriler sonucunda işsizlik oranı 13.6 olarak belirlenmiştir.

Dünya geneline bakarsak çok da kötü durumda değiliz. Her ne kadar Türkiye’de işsizlik var dense de verilerle konuşulunca çok da kötü bir tablo ortaya çıkmamaktadır. Bu verilere göre dünya genelinde işsizlik oranını en yüksek olduğu 13. ülke olduğumuzu bildirmektedir.

IMF’nin verilerine göre Türkiye, 104 ülke arasında en yüksek işsizlik oranına sahip 13. ülke konumundadır. (IMF World Economic Outlook, Nisan 2019)

2020 yılının ilk çeyreğinde dünyayı Covid-19 salgın hastalığının sarması sonucunda alınan verilere göre ise işsizlik oranı Türkiye ekonomisine göre dünya sıralamasında güzel yerlere gelmiş bulunmaktadır.

2019 Aralık ayı verilerine göre  %13,6 işsizlik oranı ile Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında 7.sırada yer almaktadır.

Türkiye, Ekonamik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en yüksek işsizlik oranına sahip 3. ülke,

 1. Güney Afrika  28.8
 2. Yunanistan 17.1
 3. Türkiye ve İspanya 14.2 ile aynı sırayı almaktadır.

G-20 ülkeleri arasında en yüksek işsizlik oranına sahip 4 ülke oldu.

Biraz da Türkiye’deki işsizlik ile alakalı bazı verileri açıklayarak yazımıza devam edelim. Ülkemizde 15 yaş ve üstü çalışabilir durumda olan işsizlerin oranları bir önceki yılın Ocak-Şubat-Mart aylarına göre 502 bin kişi azalarak 4 Milyon 228 olarak açıklanmıştır. Bu ne demek oluyor? İşsizlik geçen senenin verilerine göre 1.1 puan gerileyerek 13.6 seviyesine gerilemiştir.

Türkiye geneline bakılarak istihdam edilen işçi sayısı Şubat-Mart döneminde, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslanınca 602 bin kişi azalarak toplamda 26 milyon 753 bin kişi olarak kayıtlara alınmıştır. İstihdam oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1.7 puan azalarak %43.1 olmuştur.

İstihdam edilenlerin sayılarının azaldığı başlıca sektörler arasında tarım, inşaat ve hizmet sektörleri gelmektedir. Buna göre istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 530 bin, inşaat sektöründe 93 bin ve hizmet sektöründe 183 bin azalırken aksine sanayi sektöründe istihdam edilenlerin sayıları artmıştır. Sanayi sektöründe ise 205 bin kişilik artış gözlenmiştir.

Bu dönemde istihdam edilenlerin %15.5’i tarım, %20.9’u sanayi, %5.2’si inşaat ve %58.3’ü hizmet sektöründe yer almıştır. İşgücüne katılımın ise şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 102 bin azaldığı görülüp 30 milyon 982 bin kişi olarak kayıtlara alınmıştır. Bu da oran olarak %2.6 puan azalarak %49.9 olarak gerçekleşmiştir.

Araştırmalar sonucunda genç bir nüfusa sahip bir ülkeyiz, ama bu da şu demek oluyor ki her 4 gençten biri işsizler arasında bulunmaktadır. 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.7 azalarak %24.4 olarak tespit edilip kayıtlara alınmıştır. 15-24  yaş grubunda istihdam oranı %2.5 azalarak %29.9 olmuştur. Aynı dönemde iş gücüne katılım oranı %4.2 azalarak %39.1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye’de Son 20 Yılın İşsizlik Oranı

Yıllar İtibariyle İşsiz Sayısı

iş hayatı

iş hayatı

iş hayatı

iş hayatı

İşsizliğin çözümü

Bu haftaki yazımızın sonuna gelirken sizlere bazı verilerle işsizliğin ekonomiye etkisini anlatmaya çalıştım. Beyin göçlerinin yaşanmaması, ülke ekonomilerinin kötüye gitmemesi için işsizlik ile mücadele etmek her ülkenin asli görevlerin başında gelmelidir. Bunun için de işsizliğin çözümü için neler yapılabilir noktasında belki de herkesçe bilinen birkaç konuya değinmek istiyorum;

 • Öncelikle yatırımların, özellikle de kamu altyapı yatırımlarının artırılarak istihdamın artırılması gerekir. Çünkü kamu yatırımlarının artırılması ekonomik aktiviteyi canlandıracaktır.
 • Özel sektör yatırımlarının teşvik edilmesi gerekmektedir ki bu yılın başlarında açıklanan teşvik paketi ile de bu alanda önemli adımlar atılmıştır. Cumhuriyet tarihinin bu en kapsamlı teşvik paketinin ekonomik sonuçları bir süre sonra kendisini göstermeye başlayacaktır.
 • İstihdam üzerinden alınan vergi, prim ve işveren payı gibi mali yükler düşürülmelidir. Bu yolla kayıt dışı işsizliğin en az yarısı kayıt altına alınır. Bu durum da kuşkusuz ki yeni istihdam oluşturacak yatırımları teşvik edecektir.
 • Tarımdan tarım dışı alana yönelecek olan kesime daha kolay iş bulabilmek amacıyla mesleki eğitime daha fazla önem verilmelidir.

Sonuç olarak; işsizliğin daha uzun yıllar gündemde kalacağını, hiç bir zaman sıfırlanamayacağını, işsizlik oranlarının zamanla ekonomik gelişmeye paralel olarak azalabileceğini söyleyebilirim.

Nice işsiz günler temennisiyle bir sonraki yazımda görüşmek üzere, kalın sağlıcakla.

Bu sayfayı paylaş

52 Yorum

 1. Tebrik ederim arkadaşım güzel ve güncel bir yazı olmuş eline kalemine sağlık..

  Yanıtla
  • Eyvallah Ozan arkadaşım yaznaya çalıştık diyelim

   Yanıtla
   • Ozan bey teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuştur umarım

    Yanıtla
   • Çok faydalı bir yazı olmuş, emeğinize ve kaleminize sağlık Oğuz bey. Devamını bekliyoruz. 👏👏

    Yanıtla
 2. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ediyor diğer yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Hoşçakalın…

  Yanıtla
 3. OĞUZ bey yazını okudum ve çok beğendim
  Tebrik ederim iyi analiz yapışsın
  başırlar dilerim
  Yazılarını takip edeceğim

  Yanıtla
  • Ve seninde bu konuda özverili olup işini hakkıyla yaptığını bilenlerdenim… Kalemine sağlık… Bir dahaki yazınida bekliyoruz inşallah…

   Yanıtla
   • Üniversite mezunu ve işsizler arasında yer alan bir birey olarak bu bilgilendirici yazı için çok teşekkür ediyorum eline emeğine kalemine sağlık başka yazılarda buluşmak dileğiyle 🙏

    Yanıtla
    • Teşekkür ederim inşallah başka yazılarımızıda yazmaya başlarız gelen tepkiler çerçevesinde

     Yanıtla
    • İnşallah Üniversite den yeni mezunlar ile alakalı güzel istihdam yerleri açılır.Bizde dilimizin döndüğünce bu site araclığı ile o gençlere ulaşma fırsatı buluruz.

     Yanıtla
   • Çok teşekkür ederin sayın başkan

    Yanıtla
 4. O kadar güzell anlatmışsınız ki işsizligi özellikle 15_24 yaş arası genç işsizleri inş.onümüzdeki süreçte temennimiz istihdam alanlarının genişlemesı ve mezun olan gençlerimizin işe yerleşebilmeleri sizi burdan yazılarinizı merakla takip edicez 👏👏

  Yanıtla
 5. Gencisi orta yaşlısı nüfus çok teklonoji ilerledikçe insana da ihtiyaç görmüyorlar bunu soran istatistik yapan fi kişiler veya yerine göre fitneciler bu durumları görmüyordu işveren ne yapsın 2 kişi ihtiyacı varsa 10 kişi mi alsın fabrika açılsın diyorlar yeni teknoloji fabrikalarda pek insana da ihtiyaç olmuyor dıdının dıdısı yani ne desek boş RABBİM azze ve celle yardımcımız olsun.

  Yanıtla
  • Sizinde tespitiniz doğru çok teşekkür ederim

   Yanıtla
  • Çok faydalı olabilecek bilgi içerikli bi yazı olmuş eline emeğinize sağlık devamını bekliyoruz 🙂

   Yanıtla
 6. Merhaba Oğuz Bey,
  tabi biz alışmışız sizinle daha farklı bakmaya bu konulara,
  tespitler doğru,ancak istihdam yaratırken karşılaşılan genel sorunlar can sıkıcı.
  umarım yazınız faydalı olur.
  Saygı ile,
  Bekir Dinç
  Adres Güvenlik Hizmetleri A.Ş

  Yanıtla
  • İnşallah Bekir bey sizde firma yetkilisi olarak çok doğru bir yere değindiniz

   Yanıtla
 7. Çok güzel bir yazı olmuş,okuyanı sıkmadan ,bilgilendirici. Devamını sabırsızlıkla beklıyorum kalemıne saglık

  Yanıtla
 8. Oğuz bey yazınızda işsizliğin neden olduğu psikolojik dahil birçok etkene değinmişsiz, hepsine katılıyorum. Ancak şunu da atlamamak gerekiyor. Üniversite veya yüksek lisans mezunlarının, eğitim dönemleri boyunca alanlarında yeteri kadar nitelik kazanamadığını görüyoruz. İşsizlik konusunun daha derinlerine yani eğitime katkı yapılmasınında çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir çok iş ilanı görüyoruz ancak çoğu adayın aranılan niteliklerde yetersiz kaldığını görüyoruz.

  Yanıtla
 9. Çok faydalı bir yazı olmuş, kaleminize sağlık. Devamını bekliyoruz!

  Yanıtla
  • Çok faydalı bir yazı olmuş, emeğinize ve kaleminize sağlık. Devamını bekliyoruz Oğuz bey..👏

   Yanıtla
   • Çok faydalı, bilgilendirici , bilinçlendirici bir yazı olmuş ağzınıza sağlık ben ve benim gibi genç arkadaşların mutlaka okumasını tavsiye ederim binlerce kişinin işsiz kaldığı binlerce kişinin işe girdiği süreçte faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık teşekkürlerimi sunarım
    Harun Orhan UYGUN

    Yanıtla
    • Çok teşekkür ederim gençler için faydalı yazılar yazmaya çalışacağım inşallah

     Yanıtla
   • Yasemin hanım inşallah olacak

    Yanıtla
   • İlk yazınız için tebrik ederim. İşsizliğin maliyetleriyle ilgili güzel analiz yapmışsınız, kaleminize sağlık.

    Yanıtla
 10. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde de insanların, özellikle gençlerin uzun uzadıya aklını yoran bu işsizlik konusunu ve bu konudaki çözüm önerilerinizi yazınızda çok güzel ifade etmişsiniz elinize emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuştur inşallah

   Yanıtla
 11. Şuan ki ülkemizin bulunduğu şartlarda çok doğru bir konuya değinilmiş, emeğinize sağlık, yeni yazılarınızı da bekliyoruz Oğuz Bey.

  Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim inşallah devamı gelecek

   Yanıtla
 12. Çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş tebrikler

  Yanıtla
 13. İşsizlik oranı düştükçe ülkemizin ekonomisi daha çok yükselicektir.Üniversiteli gençlerimiz okurken ülkemizdeki iş verenlerin verdiği iş konumuna göre bölüm tercihi yapsa Üniversiteli gençlerimiz işsiz kalmaz önü açık bir bölüm okumaları lazım.

  Yanıtla
 14. Öncelikle Merhaba Oğuz Abicim,
  Yolun bahtına kalemin daima açık olsun.
  Ilk yazın olmasına rağmen almış olduğun konu ve kalemin çok etkileyici. Bunu örneklerle tamamlaman ise en güzel kısmı olmuş.
  Daha nice yazılarını görürüz umarım abicim 🙏👏👏

  Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim kardeşim inşallah faydalı bir yazı olmuştur .Bundan sonra inşallah dilimizin döndüğü kadar yazmaya çalışacağım

   Yanıtla
 15. Çok doğru, toplum yapısına etkisi o kadar büyük ki. İlerliyen günlerde oranların düşmesi temennisiyle, Rabbim herkesin yardımcısı olsun.

  Yanıtla
  • Amin inşallah

   Yanıtla
  • Merhaba Oğuz abicim
   Çok faydalı ve bilgilendirici bir kalem olmuş.
   Izleniminizin arkasındayız devamını sabırsızlıkla bekliyoruz Tebrikler

   Yanıtla
 16. Ve seninde bu konuda özverili olup işini hakkıyla yaptığını bilenlerdenim… Kalemine sağlık… Bir dahaki yazınida bekliyoruz inşallah…

  Yanıtla
  • Yazınız da özellikle bu süreçte işsizlik konusuna değinmeniz çok isabetli bir karar olmuş. Ve önerilen çözüm önerilerini yazıda çok güzel bir dille ifade etmişsiniz. Bu konudaki hem yazılarınız hemde özellikle biz gençler için iş bulma gayretiniz için size çok teşekkür ederiz. Bir sonraki yazınızı da bekliyoruz..

   Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim Makbule hanım

   Yanıtla
  • Cümleme öncelikle ”Hayırlı olsun.” diyerek başlamak istiyorum.
   Ülkemizin, en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik sorununu yazınızda çok güzel izlemişsiniz.
   Devamını bekliyoruz…

   Yanıtla
 17. Türkiye’de İşsizlik ve istihdam konusunu sayılar verilerle ve güzel yorumunuzla bize net bir şekilde açıkladığınız için çok teşekkür ederiz.Bu konuda gerek çalışmalarınız gerekse bir çok kişiye iş imkanı tanıdığınız için minnettar olduğunuz çok değerli bir kişisiniz.Yazılarınızın devamını sabırsızla bekliyoruz.Başarılarınızın devamını dilerim..

  Yanıtla
  • Faydalı bir yazı olmuştur inşallah çok teşekkür ederim Ezgi hanım

   Yanıtla
 18. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Yanıtla
 19. Çok bilgilendirici olmuş Oğuz abi, emeğine sağlık 🙏🏻

  Yanıtla
 20. Kalemine , yüreğine sağlık yeğenim.

  Yanıtla

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>