Bu sayfayı paylaş

Bülten / Diğer / Gezi

Kuzeyin Venedik’i: Brugge (Brüj)

Belçika’nın sakin, huzurlu, küçük orta çağ şehri, Kuzeyin Venedik’i olarak anılan Brüj (Brugge); Amsterdam ve Venedik gibi kanal merkezli bir şehir. Bu yüzden Brüj’e Venedik benzetmeleri çok fazla yapılıyor. Brüj, geçmişten günümüze liman kenti olarak anılmaya devam ediyor fakat ilginç olan ise seller ve coğrafi değişiklikler sebebiyle şehrin denize birkaç kanalı hariç kıyısı bulunmuyor. Buna rağmen Brüj 11. yüzyılda Avrupa’nın ticari merkezi olma özelliğini yitirmemiş.

Üç tane resmi dili olan (Flemenkçe, Fransızca, Almanca) Belçika’nın Brüj (Brugge) şehrinde çoğunlukla Flemenkçe konuşuluyor. Zaten şehir de adını eski Flemenkçe’de köprü anlamına gelen “Brucge” kelimesinden alıyor. 2. Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemiş tarihi mimari yapısıyla UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan orta çağ şehri Brüj’de kanal turu yaparak, şehri su üzerinden doyasıya keşfe çıkabilirsiniz.

Brugge ve tatlı

Meşhur Belçika çikolatasının tadına bakmak için masalsı şehir Brüj doğru adres diyebiliriz. Çikolatanın yanı sıra waffle da Belçika’da oldukça meşhur bir tatlı. Brüj’ün tarihi sokaklarında ufak ve sevimli dükkanlardan yayılan waffle kokusu midemizde kelebekler uçurtan cinsten. Çikolata ve waffle dışında Brüj’de meşhur olan bir diğer kültür Türk kültürünün de en önemli simgelerinden olan danteller. Sokaklarda gezerken dantel satan mağazaları ziyaret edip, alışveriş yapabilir ve geleneksel tezgahlarda dantel işleyen kadınları görebilirsiniz. Şehirde danteli “rahibe işi” olarak da adlandırıyorlar.

Son olarak çoğu kadının hayali olan tek taş pırlanta yüzük geleneğinin Brüj’de ortaya çıktığı düşünülüyor. Hikayesi şudur ki; Brüksel Dükü Charles’ın tek varisi olan kızı Mary ile birçok soylu erkek evlenme hayali kurmaktadır. Ve bu şanslı kişi ise Avusturya Arşidükü Maximilian’dır. Avusturya Arşidükü de nişan hediyesi olarak Mary’ye tek taş pırlanta yüzük hediye etmiş. Böylece tek taş yüzük geleneğinin bu şekilde devam ettiği tahmin ediliyor.

Bu sayfayı paylaş

Yasemin Uysal, İstanbul doğumlu ve İngilizce İşletme bölümü mezunudur.

4 Yorum

 1. Oldukça keyifli bir yazı olmuş. Okurken gözünde canlanıyor insanın sanki oradaymışçasına.. kaleminize sağlık 🙂

  Yanıtla
  • Teşekkürler Gizem Hanım, yorumunuza sevindim☺️

   Yanıtla
 2. Ben Brugge’a 3 kez gittim. Her gidişimde de aynı yerleri dolaşırken bir yandan da üzerine keşfettmediğim mekanlar koymaya, gezmeye gayret ettim. Ancak bu yazınızla farketiyorum ki aynı gezdiğim yerlere dahi de bilmediğim bilgiler varmış. Okurken çikolata kokusu burnuma gelmeye başladı. Waffle yememiştim bir sonrakinde buna dikkat edeceğim 🙂 Elinize sağlık, keyfili bir yazıydı.

  Yanıtla
  • Yorumunuza çok sevindim Ahmet Bey, bilmediğiniz bir bilgiyi size kattıysam ne mutlu bana 🙏

   Yanıtla

Yanıt

E-posta adresin yayınlanmayacakZaruri alanlar işaretlendi *

HTML etiket ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>